Başbakan DTP'NİN KATLİ VACİPTİR diyor


DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün hedefinde Başbakan vardı.DTP Genel Başkanı Ahmet Türk parti grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk'ün hedefinde Başbakan vardı.
GAZETECİLERDEN DTP'YE PROTESTO
Basın mensupları Hakkari'de basına yapılan saldırıyla ilgili DTP grubunu protesto etti ve grup konuşmasını terk etti. Konuşmasına basın özgürlüğüne vurgu yaparak başlayan DTP'li Türk, basına yapılan saldırıları kınadı.
BU BAYRAK BİZİM ORTAK DEĞERİMİZ
"Türkiye gün geçtikçe gerilimli bir sürecin içine giriyor" diyen Ahmet Türk, "Bizler DTP olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz." dedi. Birileri Demokratik Toplum partisinin eylemlerini başka yere çekerek hak ve özgürlükleri ortadan kaldırıyor. Dün Diyarbakır'da bunu söyledik bu bayrak bizim ortak değerimizdir dedik. Türkiye farklı mozaiklerin yaşadığı bir cumhuriyettir. Bu farklılıkları zenginlik sayacak bir anlayış için çaba gösteriyoruz. Bu çoğulculuğun gereğidir. Çağdaş dünyamızda bunlar tartışılan ortak akılla ortaya konulan anlayışlardır.
DEMOKRATİK HAKKIMIZ
Demokratik tepkiler bir toplumun hakkıdır. Ama sayın başbakan söylemleriyle bu ülkeyi germeyi sürdürüyor. Dün partimiz Taksim'e çıkmak istiyor. Ama daha ortada bir eylem yokken parti başkanlarımız gözaltına alınıyor.
Sayın Başbakan’ın ruh halinin ne olduğunu görüyoruz aslında. Bunun için ona cevap vermiyoruz. Sadece kendisini göreve davet ediyoruz. Bizim amacımız halkımızın sevgiyle kucaklaştığı bir ortam hazırlamaktadır.
DTP'LİNİN KATLİ VACİPTİR DİYOR
Başbakan Erdoğan'ın pompalı cevabına gönderme yapan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır’da gösteri yapan DTP’lileri İstanbul’dan desteklemek isteyen bir gruba, vatandaşlar tarafından pompalı tüfekle ateş açılması için "Vatandaşlarıma sabır tavsiye ederim. Fakat bu sabır nereye kadar olacak. Bunun endişesi içindeyim" açıklamasına yanıt verdi.
Eskiden din adamlarının verdiği fetva vardı. Bunların katli vaciptir fetvası. Sayın Başbakan bizi hedef gösteriyor ve katli vaciptir. Şeriatın kestiği parmak acımaz diyecek. Sorumsuz açıklama Başbakanın hakkı değil.
SEÇİME YÖNELİK HESAPLAR DEDİLER
İmralı'daki gelişmeler fiziki müdahale ulaşınca hemen o akşam Adalet bakanını aradık. Kendisine ulaşamadık. Aradan iki saat sonra bizi aradı. Konuya müdahale edin kamuoyunu bilgilendirin dedik. İkinci gün bunlar yalandır seçime yönelik hesaplamadır diye açıklama yaptı.

DİYARBAKIR'I İSTİYORUZ DİYEREK TÜRKİYE'Yİ GERİYOR
Sayın Başbakan elbette her ile gidecek. Ancak böylesi gergin bir ortamda olabilecekleri de gözönünde bulundurmalıdır. Tabiî ki DTP linç edilmesi gereken bir parti konumuna getirildi. Her zaman bunu açıkça söyledik.
'Şırnak’ı Diyarbakır’ı istiyoruz' diyerek Türkiye’yi gerginleştiriyor. Kızıltepe’de bir köye jandarma gidiyor. 'Burayı boşaltın burası hazine arazisidir. Tapularınız geçersizdir' deniyor. 200 yıl önce kurulmuş bir köy. 200 yılda değil de seçim zamanı mı aklınıza geldi.Devletin valisi bölgedeki değişik partilerin önde gelen kişileriyle görüşüp DTP’ye karşı tek aday çıkarmalarını istiyor. Böyle demokrasi mi olur? Böyle çalışmalar yapacaksınız ve orda devleti temsil edenlerin tarafsız olduğunu söyleyeceksiniz? Böyle bir şey olamaz.
KİMİ SİNDİRECEKSİNİZ
DTP gerginliğin partisi. Eeee DTP napsın. Projeler ortaya koyduk. Vekillere yolladık. Buyrun değerlendirin dedik. Ama ne oldu kapağını açmadan açıklamalar yaptınız. İhanet belgesi dediniz. Neyi tartışacağız bu parlementoda. Kimi susturacaksınız, kimi sindireceksiniz. Değişen dünyaya bile tahümülü yok.
BAŞBAKAN BİZİ NE ZAMAN DİNLEYECEK
DTP ve AKP bir araya geldi. Bizim muhattabımız Başbakandır, hükümettir. Bölge milletvekilleriyle biraraya zaten geliyoruz. Sayın Başbakan bunları ne zaman dinleyecek. En üst düzeyde sorumlu olanlardan adım atmasını bekliyoruz. Süreç koşullar ne olursa olsun, gerginliklerde olabilir. Bu bizi daha tehlikeli bir noktaya götürür.
YA SEV YA TERK ET CEVABI
Sayın Başbakan’ın sorumluluğu çok büyük. Halkın iradesiyle gelmiş ve bu ülkeyi yönetmeye talip olmuş, bu ülkenin insanları da bu sorumluluğu kendisine vermiş. Darılmaya tepki göstermeye gerek yok. "Sevmeyenler gitsin" demeye hakkı yok. Kendisi bu söyleme çok değil daha 1 yıl önce karşı çıkmıştı? Bu değişikliğin nedeni nedir? Biz bunu bilmek istiyoruz.

Bizi ötekileştiren bir mantığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Burada sesleniyorum. Amacımız birlikte yaşamayı güzelleştirmektir. Bin yıldır birlikte yaşamayı güzelleştirmektir. Bütün amacımız bu..

ensonhaber