Baykal'dan ERDOĞAN'A ÇEK GİT


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP grubunda konuşuyor..CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Baykal, gruba yerel seçimler öncesi CHP'ye yeni katılanları tanıtarak başladı.
Milletimiz içinden geçtiğimiz dönemi daha iyi değerlendirmek için gereken fırsatı buldu. Dünyanın içinde bulunduğu krizden farklı olarak ekonomimiz alarm vermeye başlamıştı. 2008 yılında bu durum gizlenemez hale geldi. Bu politikaların uygulanamaz olduğu ve insanlarımıza ödettiği bedel ortaya çıktı.
CİDDİ BİR KRİZ VAR
Bu açıklar bu borçlar neyi finanse ediyor. Türkiye borç yapıyor, açık veriyor. Sonuç Türkiye'de ekonomi mi genişiyor. Hayır.. Çok ciddi sorunlar ortaya çıktı. Tekstilde otomitivde... Her alanda işsizlik oranı büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Sürekli fabrikalar, işletmeler kapanıyor. Ciddi bir kriz var.
ÇARK DÖNMEZ HALA GELDİ
Sanayi sitesindeki 400 işletme Halk Bankası tarafından haczedilmiştir. İşte ekonomisinden küçük enstanteneler. Bakın ekin mevsimi. Çiftçi bu sene gübre atmadı. Böyle bi manzarayla karşı karşıyayız. Çark dönmez hala gelmeye başlamıştır.
İHRACAAT İLK KEZ DÜŞÜŞE GEÇTİ
Ekim ayı rakamları açıkladı. Enflasyon yine ciddi bir sorun olarak karşımızda. Ekonomi alarm veriyor. İlk kez ihracaat düşmeye başlamıştır. Hükümet durumu idare etmeye çalışıyor. Önünü arkasını düşünmeden "bizim yanlışlarımız nelerdir" sorusunu sormadan durumu geçiştirmeye çalışıyor. Bu yapılmadığı için sıkıntılar giderek ağırlaşıyor.
HÜKÜMET KARA PARA AKLATACAK
Hükümet bu son kriz karşısında yurt dışından Türkiye’ye Türklerin paralarını getirelim dediler ve bu doğrultuda bir hazırlık yaptı. Bu hazırlığını ilan etti. Bir yasa önerisine dönüştürdü. Bu önerinin ciddi şekilde irdelenmesi ihtiyacı vardır. Elbette Türkiye bir takım önlemler almak zorundadır. Ama böyle parça bölük dışardan para getirelim yaklaşımı içerisinde bu sorunu çözmesi mümkün değildir. Hükümet bir mali af yöntemiyle dışardan kaynak getirmeyi amaçlayan bir tasarı hazırladı. Yani önemli vergi borcu olanlara imkan vermek üzere bir tasarı. İş adamları napıp yapsınlar dışardan para getirsinler bu vergileri kapatsınlar diyorlar. Tabi böyle bi yasanın çıkmasına şaşırmamak lazım. Bir maliye bakanı kendisi için 6 defa af çıkardı ise, böyle bir şeye şaşırmamak lazım. Bu yasa kara para konusunda esneklikler sağlayan bir yasadır. Deniz Feneri bu yasayla aklanacaktır.
Başbakan mali sistemin sağlam olduğunu söylemişti. Böyle bir açıklamaya rağmen geride bıraktığımız günlerde 2 yıllık süre için mevduata tam garanti verme yetkisini aldığını gördük. Bu dönüşümün gerekçesi ne ozaman. Yani eğer mali sisteme olan güveni sarsacaksa mevduata tam yetki verilmesi. Niçin böyle bir düzenleme içine girilmiştir? Bu garantilerin kapsamı genişletilmeye çalışılıyor. Yani şimdi ticari mevduata da garanti vermeye yönelik bir düzenleme yapılıyor.
IMF GELSİN
Türkiye bir arayış içinde. IMF'yle ilişki kursak mı kurmasak mı tartışılıyor. Bugün izlenen politikalar Türkiye'yi borçla tüketimini finanse eder hala gelmiştir. Bu politikayala günü idare ederbilirsiniz. Ama ayakları üstünde duran bir ülke yaratamazsınız. Yüksek faiz düşük kur. Bunu yıllardır yapıyoruz. Çarkı bununla çeviriyoruz. Sonra da IMF gelsin... Bunu değiştirelim arkadaşlar. Bunu değiştirenler ayakta. Çin Hindistan bunu aşıyor.Bu son krizde kalkınmış ekonomiler ne yaptılar? IMF’nin bize söylediğini o politikayı mı uyguluyor? Onlar tam tersine devleti, batmakta olan şirketleri satın alıp, ek finansman sağlayıp yeniden üretim yapma haline getirmek için çabalıyorlar. Onlar kalkınmayı genişlemeyi sağlayan bir politika.Bize, aman ha ekonomiye karışmayın dışardan borç alın, faizlerinizi yüksek yüksek ödeyin, durumu idare edin deniyor.

BU ZAM DEĞİL ZULÜM
Bir gece yarısı saat 02'de darbe yapar gibi günün aydınlığı torbaya girmiş gibi Doğagaza %22,5 zam yapılmıştır. Millet doğalgaz alamadığı için değil, fiyatı öğrenince dondu kaldı. Bir anda yapılan zam bir hesap edildi ki, yüzde 82,5 1 Ocak'tan günümüze kadar zam yapılmış. Buna ZAM diyemeyiz, bu zam değil ZULÜMDÜR. Bu zam gerekli olduğu için yapılan bir zam değildir. Bu zammı yapan BOTAŞ'tır. Katriyonlarca alacağı vardır, tahsil edemez. BOTAŞ'ın almış olduğu kredinin faizi yarım katrilyon civarındadır.
DEVLET SADAKA DEĞİL HİZMET VERSİN
Gücü olan BOTAŞ'a para ödemiyor. Kim ödemiyor? Ankara Büyükşehir Belediyesi ödemiyor. Napıyor? Oylarını garanti altına almak için yiyecek poşeti dağıtıyor. Ben hem sadakamı veriyorum, hem vergimi veriyorum; devlet benim paramla sadaka vermesin hizmet versin.
TABİ HAKKARİ'DE YÜRÜYEMEZ HALA GELİRSİN
Bugünkü tablonun bizi nasıl bir çıkmaza dayattığını görüyoruz. Doğalgazın gittiği yer var gitmeyen var. Kömüre baktığımız zaman orda da perişan bir hal var. Sayın Kılıçdaroğlu bir belgeye dikkatimi çekti. Belge diyince aklıma Kılıçdaroğlu geliyor. İstanbul’daki İGDAŞ tarafından, İstanbul’daki ilköğretim okullarına gönderilen doğalgaz faturaları var. O okullardaki ısınma masrafını karşılaması gereken Milli Eğitim Müdürlüğü’dür. İGDAŞ sen geç onu diyor. Okul aile birlikleri benim faturamı ödesinler diyor. Bakın devlet ne noktaya geliyor. Siz devleti doğalgaz faturasını ödeyemez hale getirirseniz, sizin Hakkari’de neden yürüyemez hale geldiğinize şaşmamak lazım.

KİMSE KİMSEYE ÇEK GİT DİYEMEZ
Hükümetin terörle mücadele politikasının yanlış olduğunu, tutarsız olduğunu söylüyoruz. Bu politkanın arkasında hükümet vardır. Başbakan teröristin sırtını sıvazladı. Şimdi bu tablo karşısında kıvranmaya başladı. Çeksinler gitsinler demeye başladı. Bu memleket hepimizin hep birlikte yaşayacağız. Kimsenin kimseye çek git deme hakkı yoktur. Suç işleyenleri etkisiz kılmak sizin görevinizdir. Siz bunu yapmayacaksınız, sonra köşeye sıkışınca çek git diyeceksin. Çekip gitmesi gereken birisi varsa o da sensin, AKP iktidarıdır.
SEN NİYE BAŞBAKANSIN
Başbakan kendi hesabını versin! O yanlışların faturasını vatandaşa çek git diyerek kapatamazsın. Başbakan bir soru üzerine elbette halkın kendisini pompalıyla savunmak hakkıdır diyor. Eğer halk kendinisi pompalıyla savunacak ise, sana ne ihtiyaç var, o zaman senin işin ne? Sen için varsın? Bu kendine inkar değil mi? Sen niye iktidarsın? Niye başbakansın o zaman?

ensonhaber