P....nk burası anarşist yeri mi


Meclis'teki kavgayı Polis ayırdı.TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu RTÜK’ün bütçesini görüşürken yaşanan gerginlik kavgaya döndü. RTÜK Başkanı Zahit Akman’ın Komisyon salonundan çıkarılmasını isteyen muhalefet milletvekilleri ile AKP’liler arasında başlayan sözlü tartışma kavgaya döndü.

Komisyon Başkanı Sait Açba'nın toplantıyı açmasının ardından, CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, usul hakkında söz istedi.

RTÜK BAŞKANI O KOLTUKTA OTURMAMALI
RTÜK bütçesinin bugün görüşüleceğini anımsatan Hamzaçebi, RTÜK Yasasına göre, radyo ve televizyon yayınlarının Anayasanın genel ilkelerine, genel ahlaka, milli güvenliğe, toplumun milli ve manevi değerlerine uygun olması gerektiğini söyledi.

Akif Hamzaçebi, RTÜK'ün bu hükümlere göre yayınları denetlediğini ifade ederek, ''Doğal olarak bu kurul başkanının ve mensuplarının da toplumda herhangi bir şekilde tartışılmayacak kişiler olması gerekir'' dedi.

CHP'li Hamzaçebi, Akman'ın, Almanya'daki Deniz Feneri iddianamesinde adının olmadığını söylemesine rağmen, iddianamenin 20 yerinde adının geçtiğinin ortaya çıktığını belirtti.

Hamzaçebi'nin sözlerine devam etmesine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterirken, AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, ''RTÜK bütçesi gelince konuşursun'' dedi.

''AKMAN'IN SUNUM YAPMASI, ÜZÜNTÜ VERİCİ''
Komisyon Başkanı Sait Açba da ''Böyle, usulle ilgili konuşma şekli yok. Usulle ilgili söz veriyorum, lütfen istismar etmeyin'' diyerek, Hamzaçebi'yi uyardı.

AK Parti'li milletvekillerinin tepkilerini sürdürmesi üzerine CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, ''Biraz sabredin. RTÜK Başkanı'nın burada oturmaması gerektiğini söyleyecek'' diye konuştu.

Hamzaçebi, Akman'ın bir şirketin ortağı olduğunun, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün açıkladığı bir belgeyle ortaya çıktığını bildirerek, ''Akman'ın, RTÜK Yasasına aykırı olarak burada sunum yapmasını, Parlamento adına üzüntü verici buluyorum'' görüşünü dile getirdi.

''BURAYI TERK EDERİZ''
Usul hakkında söz isteyen DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da bütçeler üzerindeki konuşma sürelerinin kısıtlanmasını eleştirdi. Kaplan, ''Böyle yapılınca, denetim yapılmadan bütçeleri kabul etme durumu ortaya çıkıyor. Burada her şeyi konuşmak istiyorum, Alman mahkemelerinin kararını konuşmak istiyorum. Bize konuşma imkanı tanınmazsa, RTÜK Başkanı konuşmaya başlayınca biz de burayı terk ederiz. Kendi kendine konuşur, size konuşur'' dedi.

''TERBİYESİZ'' TARTIŞMALARI
Kaplan'ın, sözlerine devam etmesi üzerine AK Parti sıralarından, ''Bu adamın aklı başında değil'' lafı atıldı. Bu söze Kaplan, ''Sizin, aklınızı başınıza getirmesini biliriz'' diye tepki gösterdi.

Bu sırada DTP'li Kaplan, ile AK Parti'li Öz arasında hakarete varan tartışmalar yaşandı.

Kaplan'ın, ''Sen çok konuştun'' sözlerine Öz, ''Terbiyesiz, ahlaksız'' diye yanıt verdi. Hasip Kaplan ve Ömer Faruk Öz, birbirlerine karşılıklı olarak ''sus'', ''sen sus'' diye bağırdılar.

Kaplan, Öz'e, ''Sen sus, terbiyesiz sensin. Senin terbiyesiz kelimelerini duymak zorunda değilim'' derken; Başkan Açba'ya, ''Komisyon üyelerinin, terbiyesizliğine hakim ol. Dün sabrettim ama bugün sabretmeyeceğim. Bunu açıkça söylüyorum'' diye seslendi.

Hasip Kaplan, kendisine laf atan AK Parti'lilere, ''Alçaklığın kimde olduğu belli'' karşılığını verdi.

MECLİS BABANIZIN MALI DEĞİL
Tartışmaya katılan CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin de ''Meclis babanızın malı mı? Hadi memleketi babanızın malı sandınız, Meclisi de babanızın malı mı zannettiniz? Başbakanı söver, eski Meclis Başkanı söver, burada oturan söver, nedir bu ya?'' diye AK Parti'lilere tepki gösterdi.

AKMAN'I PROTESTO ETTİLER
Sık sık AKP ile muhalefet partili milletvekilleri arasında yaşanan sözlü tartışma, konuşma sırası Akman’a gelince, başta CHP'li komisyon üyeleri olmak üzere DTP'li ve DSP'li üyeler “RTÜK Başkanı Deniz Feneri davasından aklanmadan görevini sürdürmesini etik bulmuyoruz. Hükümete sorumluluğunu hatırlatarak protesto ediyoruz Akman’ı dinlemiyoruz ve komisyonu terk ediyoruz” dediler ve salonu terk ederken, AKP'li komisyon üyelerinin tepkileriyle karşılaştılar.
POLİS ARAYA GİRDİ
Bu arada, kameralar önünde, komisyonunun muhalefet ve iktidar partilerine mensup üyeleri arasında arbede yaşandı. Komisyon Başkanı Açba sık sık televizyon kameraları salondan çıkmaları için uyardı. Polisten de milletvekillerini ayırmaları için yardım isteyen Açba’ya salondan çıkmaya hazırlanan CHP’liler tepki gösterdi.

PEZEVENK BURASI ANARŞİST YERİ Mİ?
Komisyon Başkan Vekili Bursa AKP milletvekili Altan Karapaşaoğlu’nun, “********* şerefsiz burası anarşist yer mi?” diyerek kimin üzerine yürüdüğünü çevredekiler anlamaya çalışırken, Karapaşoğlu’nun hedefinde olan CHP'li komisyon üyesi Gürol Ergin, milletvekilleri arkadaşları tarafından yumrukların hedefinden son anda kurtarıldı. Polislerin araya girmesiyle, AKP ile CHP’liler arasında yaşanan kavga yumruklar hedeflerini bulmadan önlendi.
DOKTOR MÜDAHALESİ
Altan Karapaşaoğlu, milletvekilleri arkadaşları tarafından bir odaya götürüldü. Kalp ve şeker hastası olan Karapaşaoğlu’na doktor müdahalesi yapıldı. Karapaşaoğlu’nun şekerinin çıkabilme ihtimaline karşı iki doktor ve bir hemşire çağrıldı. Ardından, Karapaşaoğlu’nun ciddi bir şeyi olmadığı açıklandı.

ensonhaber