Türkiye Obama'dan KORKMALI MI


Monşer ruhlu TÜRK DIŞİŞLERİ KAYBETTİTÜRK DIŞİŞLERİ MCCAİN'E OYNADI
ABD'nin 44. Başkanı olarak Kenya asıllı siyahi senatör Barack Obama seçildi. Türkiye'de en çok merak edilen ise "Obama'nın seçilmesinin Türkiye-ABD ilişkilerini ne şekilde etkileyeceği" konusu. Türk Dışişleri ABD Başkanlık seçimlerinde ilk başta Cumhuriyetçi aday John McCain'i destekledi. Bunun nedeni ise, Obama'nın 'Ermeni soykırımı iddiaları' ile ilgili çıkışı oldu. Obama'nın sözde Ermeni soykırımını tanıyacağını açıklaması, Türkiye açısında Obama'yı 'sakıncalı' hale getirdi.

DEĞİŞİM ALGILANAMADI
ABD'nin geleneksel düşmanlarından müttefiklerine kadar birçok ülke, ABD'nin Obama gibi bir başkana ihtiyaç duyduğu konusunda hemfikirdi. Bush'un sekiz yıldır sürdürdüğü gerginlik ve savaş politikaları hem çatışma yaratmış hem de ABD'nin imajını daha da zedelemişti. Bu nedenle bütün dünyada Obama'nın değişim vaadeden ve İran'la bile görüşebileceğini açıklayan dış politika çıkışını destekledi. Oysa Türk Dışişleri, yıllardır ABD ile ilişkilerde kangren haline gelen 'sözde soykırım' iddiaları nedeniyle ABD'deki başkanlık seçimlerini bu perspektiften değerlendirdi.

TÜRK-ABD İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLENİR?
Can Dündar’ın sunduğu “Neden?” programında ABD başkanlık seçimleri ele alındı. Sosyolog-yazar Can Kozanoğlu ve psikolog-yazar Gündüz Vassaf, eski ABD büyükelçisi Faruk Loğoğlu, AKP Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, CHP Milletvekili ve eski Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ stüdyoda ABD’nin başkan adaylarını ve Türkiye’ye yansımalarını değerlendirdi.

ABD, ABD’LİLERE BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ
Psikolog, yazar Gündüz Vassaf; "ABD Amerikalılar’a bırakılmayacak kadar önemli bir ülke. ABD seçimlerini bir tüketici olarak izliyoruz, beyzbol oynamadığımız halde şapkasını takıyoruz, onlar gibi giyinip onlar gibi yiyoruz vs... Obama mı yoksa McCain mi bize göre daha iyi diye soruyoruz ama Türkiye başkan adaylarından ne istiyor, bunu sormuyoruz ve bilmiyoruz.
TÜRKİYE’NİN BİR ADAY TERCİHİ YOK
Eski ABD Büyükelçisi Faruk Loğoğlu; "Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında Türkiye’ye bakış açısından fazla bir fark yok. Cumhuriyetçiler’le Ankara’nın daha iyi geçinmesinin nedeni Cumhuriyetçiler insan hakları konusunda daha az hassastır ve savunma konusuna önem verirler. Türkiye bakımından bir aday tercihi yok.
Ermeni lobisi en uygun fırsatı kollamaya çalışacaktır, 24 Nisan tarihi var önümüzde, yeni başkan 20 Ocak’ta yemin edecek, bu dönemde Ermeni lobisi yeni başkanın 24 Nisan’da yayınlayacağı bildiriye “soykırım” ifadesini sokmaya çalışabilirler, Türkiye’nin bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.
Türkiye’de insan haklarına ilişkin, Lozan’daki azınlık haklarına ilişkin veya Kürt sorunundaki sorunlar çözülmedikçe ABD’nin gündeminden de düşmeyecektir.
PKK’YA BAKIŞ NET, ERMENİ KONUSU NET DEĞİL
AKP milletvekili Suat Kınıklıoğlu; "Ermeni konusunun ilk altı ayda Kongre’ye gelme olasılığı düşük. Ancak bizi endişelendiren Obama’nın daha entelektüel olan Chicago’dan gelmesi, ekibinde “soykırım” konusunda uzman birkaç ismin bulunması. Obama’nın kazanması halinde Ermeni lobisi tabi ki bastıracaktır ancak Obama ve ekibinin böyle bir maceraya atılacağını düşünmüyorum, çünkü Türkiye ile tüm ilişkilerin altüst olmasını göze alamazlar, stratejik ortaklığa zarar vermez.

Ermeni konusunda psikolojik üstünlük bizde, bunu unutmayalım. Ana hedefimiz Ermeni diasporası değil Erivan olmalı. Obama ile Suriye ve İran konusunda Türkiye aynı çizgide. Bush’un ilk iktidara geldiği dönemden bu yana dengeler değişti, bugün Kafkasya ve Ortadoğu’da ağırlığını ortaya koymuş ve liderliği benimsenmiş bir Türkiye var. PKK konusunda da Obama yönetimiyle sorun yaşanacağını sanmıyorum.
İLİŞKİLERİN KADERİNİ PKK BELİRLEYECEK
CHP milletvekili ve eski Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ; "Türkiye yeni gelecek yönetime “ya Türkiye ya Barzani” tercihini yaptırmalı. Türkiye bugüne kadar ABD’ye karşı son derece ezik bir politika izledi, ABD’ye bazı hususları anlatmalıyız açık bir şekilde. Türkiye-ABD ilişkilerini Irak’ın kaderini belirleyecektir."
OBAMA TÜRKİYE’Yİ DAHA İYİ TANIYOR
Ömer Taşpınar Brookings Enstitüsü Türkiye uzmanı; "Obama’nın ekibindeki Türkiye uzmanları Bush ve McCain’in ekibindeki Türkiye uzmanlarından ülkemizi daha iyi tanıyorlar. Obama ile ilgili hep Ermeni konusu gündeme getiriliyor ancak tabloya daha geniş açıdan bakıp sakin olmalıyız. Çünkü Obama’nın Türkiye uzmanları Clinton’ın uzmanlarıyla aynı neredeyse. Korkulacak bir şey yok, Türkiye kendine güvenmeli... Demokrat yönetimle Türkiye ilişkileri daha iyi bir çizgiye geçecektir, Türkiye daha cesur olmalı

ensonhaber