Doğal gaz zammı AKP'nin doğal kazığıdır


MHP, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı hakkında gensoru önergesi verdi.

MHP, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkında gensoru önergesi verdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Adana Milletvekili Yılmaz Tankut ve Edirne Milletvekili Cemalettin Uslu ile Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, vatandaş ve sanayicinin önlem paketleri beklerken, AK Parti Hükümeti'nin bedel ödetme yolunu seçtiğini söyledi.

Vural, TBMM Başkanlığına Bakan Güler hakkında sundukları gensoru önergesinin gerekçesini, ''Ekonomik krizin aile bütçelerine önemli yükler getirdiği, reel sektörün rekabet gücünün azaldığı, maliyetlerin artığı bir dönemde vatandaşımızı, üretecimizi 2008 yılında elektrikte yüzde 60, doğalgazda yüzde 80'lere varan şok zamlarla karşı karşıya getiren, sağlıklı bir enerji piyasası oluşturmayan, enerji arz güvenliği için gerekli tedbirleri sağlamayan, enerji KİT'lerinin şeffaf, etkin ve verimli işletilmesini temin edemeyerek yoğun yolsuzluk iddialarına yol açması'' olarak gösterdi.


ZAMMI GERİ ALIN
Son yapılan doğalgaz zammını ''AKP'nin doğal kazığı'' olarak değerlendiren MHP'li Vural, BOTAŞ'ın yaklaşık 15 katrilyon liralık alacağının tahsil edilememesinin yapılan zamda büyük etsinin olduğunu iddia etti. Hükümetin doğalgazda KDV ve ÖTV'yi indirmediğini bunun yerine şok zam yaptığını ifade eden Vural, yapılan zammın geri alınmasını istedi. Vural, yapılan zammın doğrudan doğruya Türk ekonomisine vurulan bir darbe olduğunu savundu.

Daha sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, ABD seçimlerine ilişkin bir soru üzerine, Amerika halkının kendi geleceğine ilişkin bir karar verdiğini belirterek, ''Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, kuruluş felsefesi doğrultusunda, kendi tartışmamızı yapmalıyız. ABD halkı, Bush politikaları konusunda bir tercih yapmıştır. Darısı İnşallah Türk milletinin Erdoğan politikalarında değişimi sağlamasıdır. BOP'un başkanı gitti, darısı eşbaşkanına İnşallah'' dedi.


TÜRKİYE'NİN DEĞİŞİME İHTİYACI VAR
Vural, Türkiye'nin, bir sömürge ülkesi olarak kabul edilmesinin de mümkün olmadığını belirterek, Türkiye'yi ABD politikaları ekseninde edilgen bir ülke olarak göstermenin çok yanlış olduğunu söyledi. Vural, ''Türkiye, 6 yıldır teslimiyetçi politikalar izlemiştir. Teslimiyetçi politikalarla Türkiye'nin dış politikasını, terörle mücadelesini okyanus ötesine bırakan bir Hükümet, acaba okyanus ötesindeki bir karardan nasıl etkilenecektir? Bence kaybettiğimiz yer burasıdır, Türkiye'dir. Biz artık Türkiye'de Erdoğan politikalarını, teslimiyetçi politikaları, küresel ekonomilere teslim olma politikalarından ne zaman vazgeçeceğiz... Türkiye, bunu tartışmalıdır. Türkiye'nin değişime ihtiyacı vardır'' diye konuştu.


TÜRKİYE KENDİ DURUŞUNU ORTAYA KOYSUN
ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'nın, ''Ermeni politikalarına destek vereceğine ilişkin verdiği söz'' ve ''Türkiye'deki eylemler karşısında vatandaşın tüfekle kendisini koruması ve Başbakanın bu konudaki açıklamalarına'' ilişkin bir başka soruya da Vural, Türkiye'nin önce kendi duruşunu ortaya koyması ve milli bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi. Vural, ''Türkiye'nin ve Türk milletinin alnına kara leke sürülebilecek Allah'a şükür hiçbir kusurumuz yoktur. İnsanlığa hep hizmet ettik, bizim alnımızda kara leke yoktur. ABD değil, yedi düveli gelse tarihimize ve milletimize karşı bu kara lekeyi süremeyecektir'' yanıtını verdi.

MHP'li Vural, terör ve şiddeti ortadan kaldırması, hukuk devleti içerisinde mücadele etmesi gerekenin Hükümet olduğuna işaret ederek, ''Başbakan bu konuda bir acizliğini ortaya koymaktadır, aciz duruma düştüğünü ortaya koymaktadır'' dedi.

Başbakanın milleti çatıştırmaya hakkının olmadığını bildiren Vural, jandarmanın, polisin ve diğer güvenlik görevlilerinin Başbakanın emrinde olduğuna işaret ederek, ''Başbakana düşen görev, milletimizin huzur ve güvenliğine tasallut edenleri milletten kopartmak ve ayırt etmektir. Başbakan, bu yönü ile Türkiye'de şiddet ve terörü önlemede aciz kaldığını ortaya koymuştur. Acziyetini ifade etmiştir. Bu tehlikeli bir oyundur. Vatandaşın kanı ve huzuru üzerinde politika oluşturulmaz. Kan üzerinden, terör üzerinden politika oluşturmaya çalışıyor. Sana düşen görev, şikayet etmek değil, bunları önlemektir'' ifadesini kullandı. (AA)

ensonhaber