DTP'den AKP'ye siyah çelenk


Kürtler bu coğrafyanın kadim halkıdır gidecek biri varsa Sayın başbakandır
Elazığ'da, DTP İl Başkanlığı, teröristbaşı Abdullah Öcalan’a kötü muamele yapıldığı iddiası ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgeye yaptığı ziyareti protesto etmek amacıyla AKP Elazığ İl Başkanlığı’na siyah çelenk bırakmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan DTP'liler, basın açıklaması yapmaktan vazgeçti.

Hozat Garajı’ndaki DTP binasından çıkan 22 kişilik grup, ‘Asimilasyon insanlık suçudur, asimilasyona son’, ‘Ne AKP ne Ergenekon yaşasın Demokratik Cumhuriyet’, ‘Kürtler bu coğrafyanın kadim halkıdır gidecek biri varsa Sayın başbakandır’, ‘AKP şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Kürtler savaş değil barış istiyor’, ‘Tecrit, işkence ve baskıya son’ yazılı pankartlarla 300 metre uzaklıktaki AKP İl binasına yürümek istedi. Elazığ Emniyet Müdür Vekili Derya Şahin, DTP İl Başkanı Baki Yıldırım’a basın açıklaması yapabileceklerini, ancak çelenk bırakmak için yapılmak istenen yürüyüşün ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet’ olduğunu belirterek izin vermedi.

DTP’liler, parti binası önünde 25 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra basın açıklaması ve yürüyüş yapmaktan vazgeçti. DTP Elazığ Merkez İlçe Başkanı Mehmet Kızıltepe, gerginlik çıkmaması için eyleme son verdiklerini belirterek, polisin tavrını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapmayacaklarını söyledi. DTP’liler daha sonra olaysız dağıldı. (Hürriyet)


ensonhaber