Gaziantep'te Carla Bruni ısrarı


Barışı birlikte inşa edelim.


Gaziantep'in merkez Şahinbey İlçe Belediye Başkanı AKP’li Ömer Can, Kurtuluş Savaşı yıllarında kullanılan eserlerin sergilendiği Savaş Müzesi’nin açılışına, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşi Carla Bruni’nin gelmesi için davetini Fransız gazeteci aracılığıyla yineledi. Fransız askerleri için müzede oluşturulan odaya Carla Bruni’nin posterinin asılması da dikkat çekti.


Fransız Le Figaro Gazetesi Türkiye Temsilcisi Laure Marchand’ın röportaj yaptığı Başkan Ömer Can, Savaş Müzesi’nin tanıtımını yaptı. Ömer Can, Fransız gazeticiye şunları söyledi:

“88 yıl önce Gaziantep’in yaşadığı acıları, Fransızlarla girdiği çatışmayı biz bugün barış ve dostluğa dönüştüren bir projenin ilk adımını atmak istiyoruz. Bizim amacımız iki ulusun geleceğe dostluk içinde yürümesine katkıda bulunmak ve dünyanın bundan sonra kavgayla savaşla değil de, barışla yoluna devam etmesini sağlamaktır. Bu anlamda barışı birlikte inşa edelim, el ele verelim dost olalım ve dostça yaşayalım. Bu mesajı vermek istiyoruz.”

BARIŞI BİRLİKTE İNŞA EDELİM
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin eşi Carla Bruni’ye yaptığı Savaş Müzesi’nin açılış davetine olumsuz yanıt almalarına rağmen ısrarlı olduklarını belirten Ömer Can, milli mücadele yıllarında Türk askerlerinin hatıralarının yanı sıra Fransızlar için de bir oda ayırdıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Biz müzeyi bir dostluk merkezi haline getirmek istiyoruz. Carla hanımefendi davetimize geldikleri takdirde, bu mekanda kendileri de Antep harbine katılmış askerlerinin ve ailelerinin hatıralarını, eşyalarını ve o anlamda kullanılabilecek materyal ne getirirlerse burada sergileyeceğiz. Türk milletinin tarih boyunca devam eden barış ve hoşgörü yanlısı bir millet olduğunun nişanesi olarak 21'inci yüzyılda bir kez daha bunu teyit etmenin çabası içerisindeyiz. İnanıyorum ki bu ısrarlarımız olumlu sonuç verecektir. Fransız gazeteci arkadaşımızın da aracılığıyla Carla hanımefendiye Gaziantep’e davetimizi yineliyoruz.”

Müzedeki silahları büyük bir ilgiyle izleyen Laure Marchand de, Fransız askerleri için ayrılan odanın duvarına asılan Carla Bruni’nin posteri önünde Başkan Can’la tokalaştı. Can, üzerine Fransızca ve Türkçe olarak ‘Barışı birlikte inşa edelim’ sözlerini yazdırdığı posterin önünde davetini yineledi.

85 BİN KİŞİ GEZDİ
Şehreküstü Mahallesi’ndeki Şehitler Parkı’nda yer alan Savaş Müzesi, Şahinbey Belediyesi’nce 2007’nin Ağustos ayında ziyarete açıldı. Müze Antep savunmasında vatanı uğruna canını feda eden Şahinbey ve birçok şehidin ilk defnedildiği mekan olma özelliğini taşıyor. Şehitlerin aileleri tarafından bağışlanan silah, giysi, ve çeşitli dokümanların sergilendiği müzeyi bu yılın ilk 10 ayında 85 bin kişinin gezdiği bildirildi. (Hürriyet

ensonhaber