DTP'den komik TAŞ ATAN ÇOCUK savunması


Çocuklara bayramlarda ŞEKER TOPLAYIN demiyoruz.. AMA TOPLUYORLARDTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, çocukların şiddetten korunması gerektiğini savunarak, ''Gelin çocukları cezalandırarak terbiye etmeyelim, söylediklerine kulak verelim, düşüncelerine değer biçelim'' dedi.

Bayındır, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, çocuklara yönelik şiddet konusunda görüşlerini dile getirdi. Çocuk esirgeme kurumlarında çocukların istismar edildiğini iddia eden Bayındır, bu tür kurumlarda eğitimli personelin istihdam edilmesi gerektiğini söyledi.

Çocuk istismarına yönelik cezaların yetersizliğine değinen Bayındır, TCK'daki cinsel istismar ve tecavüz suçlarına verilen cezalarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

ÇOCUKLARA KULAK VERELİM
Medyadan, şiddet ve istismara karşı sorumluluk içinde yayın yapmalarını isteyen Bayındır, Hükümete ve topluma ''gelin çocukları cezalandırarak terbiye etmeyelim, söylediklerine kulak verelim, düşüncelerine değer biçelim'' çağrısında bulundu.

Gazetecilerin, çocukların eylemlerde kullanılmasına ilişkin sorularını cevaplandıran Bayındır, ''Şiddeti, toplumun her alanında ortadan kaldırmalıyız. Şiddet, hak arama yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Sistem, özgürlükçü olmayan bir sistem olarak devam ettikçe, bu tür manzaralar bir şekilde hayatımızın parçası olmaya devam edecektir'' diye konuştu.

ÇOCUKLARA 'ŞEKER TOPLAYIN' DİYOR MUYUZ?
Bayındır, ''Çocuklar kendi iradeleriyle mi eyleme katıldılar?'' yönündeki bir soruya, ''Evet. Kimse bayramlarda çocuklara 'git şeker topla' demez, ama çocuklar şeker toplar. Çocuklar evde de zapt edilmeyen varlıktır. Siz ne söylerseniz söyleyin onlar kendi istediklerini yaparlar. Hepimizin çabası, bu şiddet ortamın ortadan kaldırılmasını sağlamak'' karşılığını verdi.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ise partilerinin çocukların eylemlere katılmasını desteklemediğini bildirerek, ''Partimizin böyle bir politikası yoktur. Sosyal bir realite var, tespit etmeye çalışıyoruz'' dedi.

ensonhaber