Obama NASIL KAZANDI?


ABD'li stratejistten, Obama'yı seçim zaferine taşıyan etkenler..Mehveş EVİN/Akşam
7 MADDEDE ZAFER..
Başbakan Erdoğan’a göre Barack Obama’nın seçilmesi, Amerika’da siyah-beyaz ayrımının kalktığını gösteriyor... İlk kez siyahi bir Başkan’ın göreve gelmesi elbette tarihi bir olay. Fakat ırk ayrımının bu seçimle ortadan kalktığını söylemek doğru olmaz.

Peki Obama’nın başkan seçilmesinin anlamı ne? Yakında tezlere, kitaplara konu olacak, uzun uzun tartışılacak bu konu hakkında Tom Matzzie güzel yorumlar yapmış. Amerikan seçimleri, kampanyaları ve medya stratejisti Matzzie’nin yazısından bazı seçmeler yaptım:

1. Adalet yerini buldu: Bir ülkede bu kadar korkunç yanlışlar yapan, insanların hayatını olumsuz etki eden bir hükümet, eninde sonunda halk tarafından koltuğundan edilir.

2. Amerika değişti: Tamam, bu söylem bana da biraz fazla romantik geliyor. Ancak Matzzie’ye göre yeni bir çoğunluk kavramı ortaya çıktı... Bu sefer seçimin kaderini, Philadelphia’da yaşayan bekâr kadınlar veya Ohio’nun güneyindeki beyaz seçmenler belirlemedi. ‘Çoğunluğun’ içinde her Amerikalı vardı: Fakir, zengin, beyaz, siyah, melez, genç ve yaşlı...

3. Gençler dünyayı değiştirebilir: Tek bir demografik grup zaferin sahibi olmasa da bu seçimde genç nüfus tarihi bir rol oynadı. Katılım, her zamankinden yüksekti ve genelde politikaya uzak duran, ‘kararsız’ gençlerin katkısı büyük oldu. Kaldı ki McCain’in en büyük handikapı, yaşıydı. Obama ise 47 yaşında ve insanlara umut vadetti.

4. Bu hareket büyüyecek: Binlerce gönüllü organizatör, seçimin perde arkasında rol aldı. Bu kişiler ‘taş bitti yapı paydos’ deyip yok olmayacak, kendi çevrelerinde de sosyal hareketlere öncü olacak.

5. Amerikalılar ilerici fikirler duymak istiyor: Seçimin en ilginç yanlarından biri, soldakilerle merkezdeki seçmenin, Irak savaşı gibi pek çok önemli konuda aynı noktada buluşması oldu. Yani, bu savaşın bitmesini ve değişimi oyladılar.

6. Internetin gücü kanıtlandı: Bizdeki dar zihniyet hâlâ internet yasaklarını sürdürsün, 2008 Amerikan seçimlerinde medyada çok acayip bir değişim yaşandı. Bilgi kaynağı ve haber doğrulatmada haber siteleri, merkez medyadan bile etkili oldu. Bir iftira ortaya atıldığında, videolu görüntüler eşliğinde, anında yalanlandı... Sandığa giderken, çoğunluğun karnı yalana toktu. ‘Obama teröristtir’ veya ‘Amerika’yı komünizme sürüklüyor’ gibi saçmalıklar bu defa yemedi.

7. 1960’lar geride kaldı: Andrew Sullivan, 1960’lardan kalma kültürel popülizm tartışmaları eski gücünü kaybetti. Sağ, politikadaki dominasyonunu şimdilik kaybetti.

ensonhaber