Türkiye BUNLARA HAZIRLIKLI OL


Obama'nın başkanlığı, Türkiye'ye SIKINTI verecek.ABD'deki başkanlık seçimlerinde ezici üstünlükle galip çıkan Barack Obama için Türkiye medyasının tanınmış basın yayın organlarına konuşan bir çok siyaset ve ekonomi uzmanı ile stratejistler, ABD'de ABD'nin dünya bir çok şeyin iyi yönde değişebileceğini öne sürdü.
Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin, Türkiye'de medyanın seçim yayınlarını 'bilgisizce ve analizden uzak' yaptıklarını yazarak, Obama'nın kazanmasıyla Türkiye'nin gelecekte özellikle dış politikada büyük sıkıntılar yaşayabileceğini savundu.
TÜRKİYE BUNLARA HAZIRLIKLI OL!..
Türk televizyonlarının Obama hakkındaki yayınlarını şaşkınlıkla izliyorum. Bu kadar mı bilgisiz ve analizden uzak habercilik yapılır. Okumadan, araştırmadan, işin aslını öğrenmeden sadece işkembe-i kübradan atarak seçim yayını yapıyorlar. Amerika’nın dinamiklerini, sınıf farklılıklarını bilmeden sadece duygusal olarak Obama’yı destekliyorlar. Tabii Demokrat Parti’nin Türkiye üzerindeki hesaplarını, taşeron Sivil Toplum Kuruluşları’nı ayrıca söylemeye gerek yok.

Benim kastım merkez medyadaki Amerikan seçimi yorumcuları. Hiç mi bir şey bilmezler! İnsan soramadan ediyor, bu kadar da cahil olunur mu? Sanki kahvede iki kişi oturmuşlar Obama’nın sadece renginden dolayı seçildiğini düşünüyorlar.

BU İŞLER TEN RENGİYLE OLMUYOR
Koskoca Amerikan seçimi sadece bir liderin ten rengiyle değerlendirebilir mi? Gelin de şu Obama’yı bir anlayalım. Barack Obama’nın Başkanlığı Türkiye’ye sıkıntı verecek.

Çünkü:

1- Ermeni Soykırımı’nı kabul edecek. Başkan Yardımcısı Joe Biden yıllardır Ermeni lobisiyle işbirliği içinde. Diaspora’ya verdiği sözler var, Türk düşmanlığını gizlemiyor bile.

2- Pek çokları Ermeni Soykırımı tasarısı için “Ne olacak kabul edelim” rahatlığı içinde. Halbuki bu tasarının geçmesi, Amerika’nın kabullenmesi bizzat Türkiye sokaklarındaki adamı etkileyecek. Belki evinizden olacaksınız, olmasanız bile cebinizden para çıkacağı kesin. Diaspora, Türkiye’den tazminat talep edecek ve Türkiye Cumhuriyeti de bu tazminatı ödemek zorunda kalacak

3- Obama’nın yardımcısı Joe Biden, kendisi Hıristiyan olsa da Siyonizm’i de destekleyen bir siyasetçi. 20 yıldır Yahudi lobisiyle iç içe. Bu yakınlığın Ortadoğu’da nelere yol açacağını tahmin etmek zor değil. Kafalarındaki plan Türkiye’nin yeni dönemde Amerika-İsrail çıkarlarını bölgede uygulayacak taşeron devlet olması.

4- Türk aydını Obama Irak’tan çekilecek diye alkış tutuyor. Ne kadar saf ve bilgisizce konuşuyorlar. Dün, Irak’a girmesini alkışlıyordu, bugün de çıkmasını. Halbuki Obama, Irak’ın üçe bölünmesi gerektiğini seçim kampanyasında açıkladı: Sünni, Şii ve Kürt olarak. Bu Bağımsız Kürdistan’a yeşil ışık yakılmasıdır.

5- Yine Türk aydının bilmediği bir gerçek var: Demokratların Ordu’yu az kullandıkları bir mit’tir. Onlar sadece Ordu’ya az para verirler, ama çok kullanırlar. Ordu’nun Obama döneminde kışlasına çekileceğini söylemek çocukluktur.

TÜRKİYE'Yİ BUNLARA HAZIRLIYORLAR
Kaba hatlarıyla yazdığım bu olguları toparlarsak: Ermeni meselesinde taviz, Kürdistan’a evet, İsrail’in İran’a saldırmasına yardım etmek gerekiyor. Önümüzdeki dört yılda Türkiye’nin köşeye sıkıştırılacağı konular bunlar. Demokrat Parti, sözde Türk demokratları ve İkinci Cumuriyetçiler’den de kamuoyunun bunlara hazırlanmasını sağlamalarını istiyor. Yandaş Basın’da çıkan haber ve yorumlar da bu yönde değil mi?

ensonhaber