Bitlis'te Hepatit iddiası


Yapılan ölçümlerde olağan dışı bir duruma ratstlanmadı.Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, kentte içme suyundan kaynaklanan Hepatit A salgını yaşandığı iddialarıyla ilgili olarak, ''Bugüne kadar yapılan su ölçümlerinde, olağan dışı bir duruma rastlanılmadı'' dedi.

Vali Atbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir sendikanın ''Bitlis'te sudan dolayı Hepatit A salgını olduğu'' yönündeki iddialarının basına yansıdığını söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğünün 15 günde bir içme suyundan, standardını ölçmek için numuneler alıp inceleme yaptığını belirten Atbaş, incelemelerin düzenli olarak belediyeye bildirildiğini ifade etti.

Bitlis Devlet Hastanesine müracaat eden Hepatit hastası sayısında artış olmadığını bildiren Vali Atbaş, şöyle devam etti:

''Her yerde olduğu gibi Bitlis'te de hepatit hastaları vardır. Geçenlerde basına konu olan sudan kaynaklanan hepatit artışı, hastanelerimize yansımamıştır. Böyle bir tespit söz konusu değil. Suda olağan dışı, yüksek miktarlarda sapma yok. İl Sağlık Müdürlüğü değişik mahallelerden sürekli numune alıyor. Ortaya atılan iddia da araştırıldı. Böyle bir şey yok. Su numunelerinde 10 göstergeden 2'si aykırı olabilir, ancak 10 göstergenin 8'i aykırı olursa olağanüstü bir durum vardır.''

Şimdiye kadar yapılan su ölçümlerinde, olağan dışı bir duruma rastlanılmadığını vurgulayan Atbaş, ''Bu konuda sıkıntı olacak bir durum yok. Su şebekelerinin eski ve yetersiz olmasından dolayı sıkıntı yaşanıyor. Buna karşı dikkatli olmak gerekiyor. Belediye de zaten suları düzenli olarak klorluyor'' diye konuştu. (AA)
ensonhaber