Atatürk'ü PUTLAŞTIRMAYIN o da insan


CHP kökenli Bakan Mustafa'yı beğendiMustafa Kemal Atatürk'ün hayatını konu edinen 'Mustafa' filmi hakkındaki tartışmalara Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Günay, çok tartışılan ve CHP lideri Baykal'ın izleyip beğenmediği 'Mustafa' filmini savundu ve filme yapılan eleştirilere cevap verdi.

CESUR BİR ÇALIŞMA
Günay, Can Dündar'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği, Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını ve milli mücadeleyi anlatan ''Mustafa'' filmiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

''(Mustafa), benim gördüğüm kadarıyla belgeselle film arasında bir ara çalışma'' diyen Bakan Günay, Ankara'da düzenlenen gala gecesinde filmi izledikten sonra da Can Dündar'a ''cesur bir çalışma'' olduğunu ancak önemli tartışmaları da tetikleyeceğini söylediğini ifade etti.

ATATÜRK'Ü İNSAN ÜSTÜ VARLIK OLARAK GÖRENLER..
Bu tahminlerinin de gerçekleştiğini belirten Ertuğrul Günay, şöyle konuştu:
''Biz, Cumhuriyet'in üzerinden 85 yıl, Mustafa Kemal'in vefatının üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen hala bu kavramları özgürce, bütün içerikleriyle tartışma konusunda bir bilinci içimizde yeterince geliştirebilmiş ve serbest bırakabilmiş değiliz. Hala Mustafa Kemal herhangi bir eleştirilecek yanı ve yönü olmayan, biraz insan üstü varlık olarak okul kitaplarındaki gibi anlatılsın isteniyor.

O DA İNSAN ONUN DA HATALARI OLABİLİR
Kuşkusuz O da bir insan. O'nun da sevinçleri, hüzünleri var, umutları var, umut kırıklıkları var, öfkeleri var. Yaptığı bir dolu haklı iş yanında, belki zaman zaman birilerine karşı, birilerinin öyle algılayabileceği gibi belki haksızlıklar da var. Nihayet 60 yıla yakın bir insan yaşamı içinde ve oldukça badireli, tartışmalı, kavgalı geçmiş bir yaşam içinde bu tür şeyler çok doğal, çok olağan. Hayatında birtakım gönül kırıklıkları, umut kırıklıkları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunların irdelenmesi, Mustafa Kemal'i neredeyse kutsiyet düzeyine çıkaran bazı çevrelerde çok tartışma yarattı.

''İSTEYEN GİDER, İSTEYEN GİTMEZ''
Filmin çeşitli yönlerden değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Günay, ''Belki gençlerin, Mustafa Kemal'i yeni tanıyan gençlerin izlemesi açısından birtakım değerlendirme sorunlarına yol açabileceği söylenebilir'' dedi.

Bununla birlikte bunca yıl sonra artık özgür çalışmalar yapılması gerektiğini de belirten Bakan Günay, ''Beğenen beğenir, beğenmeyen beğenmez; isteyen gider, isteyen gitmez'' diye konuştu.

KİMSE KORKMASIN ATATÜRK'E GÖLGE DÜŞMEZ
Bütün bu tartışmaların ışığında, bütün bu eleştirilecek, eleştirilmeyecek, kutsanacak, alkışlanacak veya tartışılacak yönlerinin dışında Mustafa Kemal Atatürk'ün bir kahraman olduğuna dikkati çeken Günay, şunları söyledi:

''Mustafa Kemal, Bingazi'de, Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nın bütün merkezlerinde, odaklarında her an varlığıyla topluma huzurlu bir enerji vermiş, her mücadeleyi başarıya taşımış olan ve çok zor koşullar altında İtalyanların işgal ettiği Antalya'dan, Fransızların işgal ettiği Antep'ten, İngilizlerin işgal ettiği İstanbul'dan, Yunanlıların işgal ettiği İzmir'den, çetecilerin işgal ettiği Karadeniz sahilinden bağımsız, özgür bir vatan ortaya çıkarabilmiş olan bir kahramandır.

Bütün bu tartışmalar, O'nun bu kahraman yanını hiçbir zaman gölgeleyemez. Hiçbir tartışma, hiçbir eleştiri, hiçbir insani zaafının ortaya çıkması iddiası, kimse kaygıya kapılmasın, Mustafa Kemal'in bu emsalsiz, büyük, yüce, özgür, özel tarafını hiçbir zaman gölgeleyemez. O bir kahramandır. O bizim için çok değerli bir varlıktır. Bence böyle yaklaşmak gerekir.''

ensonhaber