Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli buluşacak


Şeb-i Aruz törenleri hakkında Konya Valisi açıklama yaptı.Konya Valisi Osman Aydın, Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında Şeb-i Arus törenlerinde bu yıl bir yenilik yapılarak, Hacı Bektaş-ı Veli ile Mevlana'yı buluşturmak istediklerini, bu nedenle bu yılki etkinliklerde semah gösterisinin de yapılacağını söyledi.

Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma Merkezi (SÜMAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ile birlikte 1-17 Aralıkta düzenlenecek Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü etkinliklerine yönelik Bera Otel'de basın toplantısı düzenledi.
YENİLİKLER OLACAK
Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl bir takım uygulamaları hayata geçireceklerini ifade eden Aydın, ''Şeb-i Arus törenlerinde hoşgörünün ve sevginin başkenti Konya'da, Hacı Bektaş-ı Veli ile Mevlana'yı buluşturmak istiyoruz. Bu nedenle bu yılki programda semah gösterisi de yapılacak. Buradaki amacımız Anadolu'nun Türkleşmesinde büyük katkısı olan Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre gibi büyük tasavvufları Konya'da bir araya getirmek'' diye konuştu.

Aydın, geçen yıllarda sabah ve akşam iki ayrı program düzenlenmesi nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Bu yıl farklı bir uygulama yapacağız. Sabah-akşam uygulaması hafta sonları yine devam edecek. Ancak hafta içi tek program olacak. Böylelikle Konya'ya gelen ziyaretçilerin hem Konya'yı tanıması hem de ticari faaliyette bulunması için daha fazla zamana sahip olacak. Kutlamaların Kurban Bayramı'na denk gelmesi nedeniyle de arefe günü ve bayramın ilk günü program yapmayacağız.''

YERYÜZÜNDEKİ EN ÖNEMLİ KÜLTÜREL FAALİYET
Tahir Akyürek ise Konya ve Türkiye için çok önemli olan bu törenlerin kutlanmasından çok büyük mutluluk duyduğunu bildirdi.

Törenlerin dünyaya Konya'yı açan bir faaliyet olduğunu anlatan Akyürek, ''Konya'nın tanıtımına çok büyük katkısı var. Konya'nın dünyada aşkın ve inancın kenti olarak tanımlanmasında bu kutlamaların çok büyük katkısı var'' diye konuştu.

Bu yılki kutlamaların, gerek ''Dinle Ney''den filminin gösterimi gerekse Mevlana'nın mesnevilerinden oluşan hikayelerin anlatıldığı çizgi filmlerle çok farklı olacağını ifade eden Akyürek, şöyle devam etti:
ZİYERETÇİ SAYISI HER YIL ARTIYOR
''Bundan 5 yıl önce bu kutlamalar için 5-6 bin kişi Konya'ya geliyordu. Bugün ise 50-60 bin kişiden bahsediyoruz. Bu çok önemli. Çok sayıda ünlü isim de kutlamalara katılacak. Bu kişilerin isimlerini kutlamaların önüne geçmemesi nedeniyle açıklamıyoruz. Şeb-i Arus törenleri hem manen hem de madden yer yüzündeki en önemli kültürel faaliyetlerden birisidir.''

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da bu yılki etkinlikler için 40 bin rezervasyon yaptırıldığını, biletlerin normal günde 10 YTL, Şeb-i Arus gününde ise 50 YTL olduğunu bildirdi.

Çıpan, 17 gün boyunca fotoğraf, pul, ahşap oyma, tezhip, ebru, resim, ney gibi konularda 17 sergi açılacağını, Ahmet Özhan'ın bu yıl da etkinliklerde konser vereceğini sözlerine ekledi. (AA)

ensonhaber