3 Y ile gelen AKP, 3 Y+1 T ile eriyor


Siyaset kulislerinde bu analiz konuşuluyor
Son yapılan seçim anketlerinde, AKP oylarında bir düşüş gözleniyor. 27 Nisan seçimlerinde yüzde 47 oy alan AKP, seçimden sonra oy oranını bazı anketlerde yüzde 55'lere kadar çıkartmıştı. Ancak son dönemde bu artış tersine döndü ve AKP uzun aradan sonra oy kaybetmeye başladı.

Vatan gazetesi yazarı Mustafa Mutlu, AKP'deki bu oy kaybının nedenini "AKP 3 Y ile geldi, 3 Y+ 1 T ile eriyor" şeklinde formüle ediyor. Mutlu, AKP'yi ve Erdoğan'ı iktidara getiren formülün, bugün AKP aleyhinde işlediğini savunuyor. İşte siyaset kulislerinde çok konuşulan o analiz..

NE OLDU DA AKP GERİLEDİ?
Son seçimlerdeki yüksek isabetli tahminleriyle dikkat çeken A&G şirketi ayda bir kez seçim anketi yapmaya devam ediyor. Son ankete göre, bugün bir seçim olsa AKP’ye oy verecek seçmenlerin oranı iki ayda 11,9 puan birden düşerek yüzde 36,4’e gerilemiş...

Peki ne oldu da iktidar partisi iki ayda böylesine ağır bir darbe yedi?

Bu sorunun yanıtı AKP’yi iktidar yapan “3 Y” söyleminde gizli...

Yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları basamak yaparak insanların gönlüne giren bu parti, şimdi yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar ve terör yüzünden büyük bir erime sürecine girdi!


YOLSUZLUK: AKP’ye oy verenler, son iki ayda arka arkaya patlayan yolsuzluk skandallarıyla büyük bir hüsran yaşadı. Önce Şaban Dişli, sonra Deniz Feneri ve Dengir Mir Mehmet Fırat dosyaları, bu partinin imajını bozdu.

YOKSULLUK: İktidar partisinin ekonomideki en büyük şansı, kendisinden önceki iktidarın hazırlayıp bıraktığı IMF reçetesi ve küresel ekonomide işlerin rayında gitmesiydi... Hiçbir ek önlem almamalarına, ihtiyaç duyulan reformları gerçekleştirememelerine karşın ilk 5 yılı “ekonomide başarılı”ymış gibi geçirmişlerdi.

Ama 22 Temmuz seçimlerinden sonra patlak veren küresel kriz, bu efsaneyi yerle bir etti. İşsizlik kâbusu hortladı, yoksulluk sınırının altında yaşayanların sayısı arttı.

YASAKLAR: AKP’nin “yasakları kaldırma” ve “demokratikleşme” söylemi lafta kaldı. Ergenekon Davası nedeniyle büyük bir korku ve baskı atmosferi yaratıldı. Devletin, sıradan insanların bile özel hayatlarını gözlediği, telefonlarını dinlediği ortaya çıktı. İktidara muhalefet eden herkes, örneklerine ancak darbe yönetimlerinde rastlanan bir “psikolojik yıldırma harekâtı”nın hedefi haline getirildi.

TERÖR: Tüm bunlara, iktidarın PKK terörüne çözüm üretememesi, her gün şehit cenazelerinin kaldırılması da eklenince “yerel seçimlerde oyların yüzde 70’ini alır” denilen iktidar partisi, çöküş sürecini yaşamaya başladı!

"AKP ERİMEYİ DURDURMAK İÇİN MİLLİYETÇİLEŞİYOR"
Vatan yazarı Mutlu, AKP'nin bu oy kaybını durdurmak için milliyetçi birt söylem geliştirdiğini savunuyor.

Peki bu çöküşü iliklerine kadar hissetmeye başlayan iktidar partisi, erimeyi durdurmak için hangi plânı devreye soktu?

Aşırı milliyetçilik!

Başbakan, sırf oylarını birkaç puan yükseltebilmek için patenti MHP’de olan “Ya sev ya terket” sloganından bile medet umacak hale geldi!

Düne kadar “özgürlükler”den ve “çok seslilik”ten prim yapan AKP için “yeni” sayılabilecek bu söylem, Başbakan’ın umduğu desteği sağlamaz...

Aksine, AKP’yi “özgürlükçü” ve “çok seslilik”ten yana olduğu için destekleyenleri de uzaklaştırır...

SEÇMENİN GÜVENİNİ KAYBETTİ
Kısacası AKP’nin işi bundan sonra çok daha zor!

Çünkü zaten “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” ilan edilmiş bu parti kendi seçmeninin “hesapsız-kitapsız güveni”ni de kaybetti...

Bakalım kapıya kadar bırakılan kömür çuvalları, bol keseden dağıtılan bedava alışveriş çekleri bu kez de onları kurtarmaya yetecek mi?

ensonhaber