Talimat İmralı'dan geldi: ZANA ADAY


DTP, yerel seçimde vitrine eski DEP'lileri koyacak .Eski DEP milletvekili Leyla Zana, 14 yıl aradan sonra aktif siyasete dönüyor. Zana, yerel seçimlerde DTP'nin Batman belediye başkan adayı olacak. Eski DEP'li Hatip Dicle'nin Diyarbakır'dan, Selim Sadak'ın da Van'dan aday gösterilmesi bekleniyor.

KÜRTÇE YEMİN ETMİŞTİ
DTP yönetimi, belediye başkan adaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacak. Etnik siyasetin simge isimlerinden Leyla Zana, sert açıklamalarıyla biliniyor. 14 yaşındayken dönemin Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana'yla evlenen Zana, 1991'de DEP milletvekili olarak girdiği TBMM'de Kürtçe yemin etti.
SADAK 4 YILDIR SİYASETTEN UZAK
1994'te milletvekili arkadaşları Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'la birlikte cezaevine konuldu. Haziran 2004'te tahliye oldu. Siyaset yasağı nedeniyle 4 yıldır aktif politikadan uzak.

ZANA İKNA EDİLDİ
DTP Seçim Komisyonu, aday göstermeyi düşündüğü isimlerle görüşmelerini sürdürüyor. Leyla Zana, Batman Belediye başkanlığı için ikna edildi.

DİYARBAKIR KRİZİ
Hatip Dicle'ye önce Van Belediye başkan adaylığı teklifi götürüldü. Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adaylığı dışındaki teklifleri kabul etmeyeceğini kaydetti. Bunun üzerine Diyarbakır'ın mevcut başkanı Osman Baydemir'in Van'dan, Dicle'nin Diyarbakır'dan aday olması üzerinde duruldu. Ancak buna Baydemir'in itiraz ettiği öğrenildi.
HUKUKİ DURUMLARI ARAŞTIRILIYOR
Eski DEP'li Selim Sadak'ın ismi de Van için geçiyor. Eski DEP'lilerin popülaritesinden yararlanmak isteyen DTP, Zana, Dicle ve Sadak'ın hukuki durumlarını da araştırıyor. Üç isim siyaset yasakları sebebiyle 22 Temmuz'da milletvekili adayı olamamıştı.
NOKTAYI YSK KOYACAK
Parti yöneticileri, yeni Ceza Muhakeme Kanunu (CMK)'nda siyasi yasak süresinin infaz süresiyle sınırlandırıldığına dikkat çekerek, DEP'lilerin önünde herhangi bir engel olmadığını ileri sürüyor. Ancak üç ismin de adaylığının kabul edilmesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'na bağlı.
TALİMAT İMRALI'DAN GELDİ
DTP'nin yerel seçimlerde eski DEP'lileri kullanması iddiayı da beraberinde getirdi. DTP'ye talimatın İmralı'dan geldiği, Öcalan'ın isteği üzerine eski DEP'lilerin vitrin olarak kullanılacağı öğrenildi.

ensonhaber