Kuduzu inkar ediyorlar


Karantinaya alınan köyde kurban kesimi bile yasakZonguldak'ın kuduz nedeniyle karantina altına alınan Türkali köyüne bilgilendirme toplantıları için giden Tarım Müdürlüğü ekipleri, köye 4 gün önce asılan tabelalardan birinin sökülüp yere atıldığını, diğerinin ise çalındığını gördü.
Ekipler, köy giriş ve çıkışlarına 4 gün önce konulan 'kuduz' uyarısının bulunduğu tabelalardan birinin çalındığını, diğerinin ise sökülerek yere atıldığını gördü. Ekipler ayrıca; kedi, köpek ve büyükbaş hayvanların tüm uyarılara rağmen yine mera ve sokaklara salındığını gözlemledi.
Türkali İlköğretim Okulu önünde köylü ile bir araya gelen ekipler, velileri çocuklarının yanında ikaz etti. Tabelaların sökülmesine de kızan veteriner hekim Ali Özçelik, "Bunlar devletimizin senin benim cebimizden çıkan paralarla yaptırdığı tabelalardır.
Bunların bir tanesi 45-50 YTL'dir. Tabelayı köyü reklam etmek amacıyla asmadık. Köye gelen ve gidene hastalık olduğunu hatırlatmak amacıyla astık. Kanun da öyle diyor. Bu bizim keyfi uygulamamız değildir. Tekrar tabela geliyor, takılacak.
Vatandaşlık görevinizi yapın, ondan sonra geri kalanını devletten bekleyin. Görevinizi yapmayıp devletten beklersiniz bir yere varamazsınız" dedi.

'KURBAN KESİMİ YASAK'
Veteriner Ali Özçelik, karantina süresinin 6 ay olması nedeniyle yaklaşan Kurban Bayramı'nda köyde hayvan kesiminin yasak olduğunu kaydetti.
Yasağa dikkat edilmesi konusunda da köylüyü uyaran Özçelik, "Dışarıdan köyün içerisine hayvan girişi, köyün içerisinden dışarı hayvan çıkışı yasak. Yakalandığı zaman idari para cezaları ve hapis cezaları var. Yakın köylerde kurbanınızı kesip etini getirebilirsiniz" diye konuştu.
Köylülerin başıboş köpeklerin vurulmasının suç olup olmadığını sorması üzerine Özçelik, alınan yeni karar doğrultusunda başıboş köpeklerin köylerde muhtarlık ve ihtiyar heyeti, belediye sınırları içerisinde belediye çalışanları tarafından toplanacağını ifade etti. Başıboş hayvanı sahiplenenlere de ciddi para cezalarının kesileceğini ifade etti.
Tarım Müdürlüğü ekipleri, çalınan uyarı tabelasının yerine getirdikleri tabelayı köyün çıkışına monte ederken, yere atılmış vaziyette bulunan tabela da yeniden köy girişine konuldu.

ensonhaber