Bakanlar, İngiliz düşesi tartıştı


Çocuklarımızı RENCİDE ETTİ.
York Düşesi Ferguson’un Türkiye’de özürlü miniklerin kaldığı bir yuvada yaptığı gizli çekim, Dışişleri Bakanı Babacan ile İngiliz meslektaşı Miliband’ın dünkü görüşmesinin ana gündemlerinden biri oldu.

Babacan, İngiliz Dışişleri Bakanı’na, "Ferguson, ellerinde olmadan dünyaya özürlü gelmiş çocukların çekimini yaparak onları rencide etti" derken, Miliband da, "Buna biz de karşıyız" mesajı verdi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın çıktığı Avrupa Birliği ülkeleri turunun dünkü İngiltere ayağına, York eski Düşesi Sarah Ferguson’un, İstanbul ve Ankara’da özürlü çocukların kaldığı yurtlarda gizli kamerayla yaptığı çekimler damgasını vurdu. Babacan’ın İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband’la yaptığı başbaşa görüşmede ağırlıklı olarak Ferguson’un önceki akşam ITN Televizyonu’nda yayınlanan gizli çekimleri görüşüldü. Babacan, konuyu açarak tepkisini şöyle dile getirdi:

Çocuklara sorsa çekemezdi
"Her şeyden önce Bayan Ferguson’un anlayışı çok yanlış. Gizli kamera çekimi, bilinçli, ne yaptığını bilen insanların, düzgün olmayan şeylerini ortaya çıkarmak için kullanılabilir. Oysa Ferguson, kendi ellerinde olmadan dünyaya özürlü gelmiş çocukların çekimini yaparak onları rencide etti. O çocukların, yaşamlarının çekimiyle ilgili izin verip, vermeyeceklerine dair bilinçleri yok. Oysa Ferguson onların böyle bir çekime izin vermeyeceklerini rahatlıkla düşünebilirdi. Bunu düşünmeden, onların elinde olmayan özürlü yaşamlarını, izinlerini almadan ifşa etti. Bu insan haklarına aykırı bir tutum. Bunlar bizim çocuklarımız. Kimse endişe etmesin, biz kendi çocuklarımıza en iyi şekilde sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam ediyoruz."

Biz de karşıyız
Miliband da konuşmasına Ferguson’un, İngiltere Hükümeti ve Kraliyet Ailesi ile hiçbir bağının olmadığına vurgu yaparak başladı. Çocukların, yakınlarının veya bakımlarından sorumlu kişilerin izni olmadan yaşamlarını ifşa edilmesine kendilerinin de karşı olduğunu ifade eden Miliband, "Bu konuda tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de belirli kurallar var" dedi. Babacan da bunun üzerine Londra Büyükelçiliği’nin, İngiltere’deki mevzuat ve hukuki kurallarla ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yaptığını belirtti. Babacan, bu çalışmaların sonucunda Ferguson hakkında izlenecek hukuki sürece ilişkin karar verileceğini bildirdi.

Gizli misyonları kendine saklasın
İNGİLİZ Daily Telegraph gazetesinin tanınmış yazarı Andrew Pierce, ITV1 kanalında gösterilen belgesele ilişkin yorumunda, "Neden Fergie, gizli misyonlarını kendine saklayamıyor?" diye sordu. Pierce, şöyle yazdı: "Kraliçe’nin özel sekreteri merhum Lord Charteris, York Düşeşi’ni tarif etmek için üç kelime kullanmıştı: ’Adi, adi, adi.’ Küçük kızları Prenses Beatrice ve Eugenie yakın bir yerde Kraliçe koruma görevlilerince oyalanırken, sevgililerinden biriyle yaşanan ayak parmağı emme olayından sonra, o değerlendirmeyle mutabık olmamak zordu." (Hürriyet)

ensonhaber