7 Adımda Numara Taşıma


İşte numaranızı taşımak için yapmanız gerekenler...Numarasını başka bir operatöre taşımak isteyen abone ne yapacak?

Yarından itibaren, numarası başındaki 05XX de dahil olmak üzere aynı kalarak yeni bir operatöre geçmek isteyen abone, kimliğiyle beraber geçmek istediği cep telefonu şirketinin Yetkili Satıcısı’na gidecek. Buradan kendisine yeni bir SIM kart verilecek. Böylece numarasının taşınma süreci başlayacak.

- Numara taşıma işlemleri ne kadar sürecek?

Numara taşıma en fazla 6 gün içinde tamamlanacak.

- Bu süreç nasıl işleyecek?

Kullanıcı, numarasının taşınması talebini bildirdikten sonra talebi en fazla iki gün içinde Merkezi Referans Veri Tabanı (MRVT) üzerinden mevcut operatörüne iletilecek. MRVT, ilgili GSM operatörlerinin sistemleri ile bağlantılı çalışıyor.

Taşıma taleplerinin girilmesi, kontrol edilmesi, taşınan numaraya ilişkin ilgili bilgilerin diğer işletmecilere duyurulması, buradan sağlanıyor.

Mevcut operatör, kontrollerini azami iki gün içinde tamamlayarak onaylayacak.

Onay sonrasında en fazla iki gün içinde numara taşınacak.

- Numara hangi saatte taşınacak?

Abone numara taşıma talebi sırasında hangi saat diliminde numarasının taşınmasını istediğini formda bildirecek. Tercih edilen zaman dilimi baz alınarak taşımanın zamanı ve saati belirlenecek, numaranın taşınabilmesi için operatörler gerekli hazırlıkları tamamlayacaklar. Aboneye numarasının taşınacağı zaman yeni operatörü tarafından bildirilecek.

- Numaranın ne zaman taşınacağını abone nasıl öğrenecek?

Eski operatörün taşınma onayını vermesinin ardından, aboneye yeni şirketinden hizmet almaya başlayacağı zaman SMS ile bildirilecek

- Bu zamanı bilmek neden önemli?

Çünkü belirtilen tarih ve saatte abone, taşınacağı şirketten aldığı yeni SIM kartını cep telefonuna takarak yeni operatörden hizmet almaya başlayacak.

- Numaranın taşındığını eş-dost nasıl bilecek?

Numarasını başka bir operatöre taşıyan vatandaşı arayanlara, 1.6 saniye süren ton sesi ile ’aranan kişinin operatörünü değiştirdiği’ uyarısı yapılacak.

(Vatan Gazetesi)

ensonhaber