Obama'ya kurban


Van'da ABD Başkanı Obama için 44 kurban kesilecekVan'da Gürpınar ilçesinde, Barack Obama'nın Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 44. başkanı seçilmesi nedeniyle 44 kurban kesileceği belirtildi.

Çavuştepe köyü halkı, Barack Obama'nın ABD'nin 44. başkanı seçilmesini kurban keserek kutladı. Köylüler, kıldıkları cuma namazının ardından Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan dinlenme tesislerinde bir araya gelerek Obama'nın üzerinde, 'Sen gerçek bir kahramansın', 'İçimizden birisin', 'Obama Vanlılar seni seviyor', 'Seni seviyoruz' yazılı posterlerini açıp uzun süre davul zurna eşliğinde halay çekti. Davulcuya bahşiş de veren köylüler, daha sonra boyunlarına kırmızı kurdele bağladıkları 44 koyundan
3'ünü kesti.

DEMOKRASİ GELECEK
Köylüler adına bir açıklama yapan Abdulkerim Kulaz, geriye kalan koyunları da zaman içinde keserek fakir vatandaşlara dağıtacaklarını ifade etti. Kulaz, Barack Obama'nın başkan seçilmesinin dünyada yaşanan demokrasi hareketi ile ırk ve renk ayrımının sona erdiğinin bariz bir kanıtı olduğunu belirtti.
Kulaz, fakir bir ailenin çocuğu olan, çalışma ve yaşam azmiyle bu zorlu yolda zafer kazanarak ABD'ye başkan seçilen Obama'nın başarısını kutlamak ve kendisine duydukları sevgiyi ifade etmek için 44. ABD Başkanı olması vesilesiyle 44 kurban kesmek istediklerini belirtti.

Kulaz, "Umarız, dünya kardeşliği için, savaşsız ve kaossuz bir barış ortamı için Obama çaba sarf edecektir. Bu vesileyle tekrar kendisini tebrik ediyor, Amerika ve dünya adına Sayın Obama'nın başkanlığının barış ve umut dolu günlerle geçmesini temenni ediyoruz" dedi.
Obama'yı Van'a da davet eden Abdulkerim Kulaz, şefkat ve umudun simgesi olan 'Maviş' isimli 3 yaşındaki Van kedisini kendisine göndereceklerini kaydetti.

Kestikleri kurbanlıkların kanını taşıdıkları Obama posterlerine de süren köylüler, tesislerde verilen yemeğin ardından dağıldı.(İHA)ensonhaber