Kardeşine CAN verdi


Kayseri'de 7 yıldır diyalize bağlı olan hastaya ablasının böbreği can verdi.

Kayseri'de 7 yıldır diyalize bağlanan hastaya, ablasının bağışladığı böbrek nakledildi.

Böbrek rahatsızlığı nedeniyle 7 yıldır diyalize bağlı yaşayan Alparslan Korkmaz'a (31), Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, ablası Rafiye Korkmaz'ın (48) bağışladığı böbrek takıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren EÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz, AA muhabirine, Türkiye'de her yıl Kasım ayının ilk haftasının ''Organ Nakli ve Organ Bağışı Haftası'' olarak kutlandığını anımsattı.

Alparslan Korkmaz'a böbrek nakledilmesinin bu önemli haftada daha büyük anlam taşıdığına dikkati çeken Yılmaz, şunları söyledi:

''Diyalize bağlanan hastalarımıza ya canlıdan alınan ya da beyin ölümü gerçekleştiği için organlarını bağışlayanlardan alınan böbrekleri naklediyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız daha duyarlı olmalı. Böbreğini bağışlayan bir canlı, herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmadan diğer böbreğiyle hayatını sürdürebiliyor. Organlar toprak olmasın, hastalara umut ışığı olsun.''

Alparslan Korkmaz da ablası sayesinde artık diyalize bağlanmaktan kurtulduğunu belirterek, ''Diyalizde çok çektim. Bir gün sağlıklıydım, 2 gün yataktaydım. Ablama teşekkür ederim. Benim gibi olanların yakınları da organlarını bağışlayıp, hastalarını hayata döndürsünler. Hasta olarak yaşamak çok zor. Bugün benim doğum günüm. Adeta yeniden doğdum'' dedi.

Abla Rafiye Korkmaz ise kardeşinin sağlığına kavuşmasına katkıda bulunduğu için çok sevinçli olduğunu ifade ederek, ''Kardeşimin durumuna çok üzülüyordum. Böbreğimi vermek istediğimde kardeşim bana, 'Ben seni yarım etmem' dedi. Ancak ısrarcı olup, onu ikna ettim. Şu anda herhangi bir sağlık sorunum yok. Çok iyiyim'' diye konuştu.(AA)


ensonhaber