DTP'li belediyeler Türkiye'ye örnek


DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, DTP'li belediyeleri savundu.Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, DTP'li belediyelerin, ''gerek ürettikleri hizmetle gerekse demokratik, şeffaf, katılımcı belediyecilik anlayışıyla Türkiye'de en iddialı modeli oluşturduklarını'' savundu.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti'nin, DTP'li belediyeler üzerinden ''çirkin bir siyaset yürüterek halkı aldatma hesapları yaptığını'' öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki hafta Diyarbakır'da yaptığı konuşmada Diyarbakır Belediyesini eleştirdiğini belirten Demirtaş, DTP'li belediyelerin, ''gerek ürettikleri hizmetle gerekse demokratik, şeffaf, katılımcı belediyecilik anlayışıyla Türkiye'de en iddialı modeli oluşturduklarını'' iddia etti.

Türkiye'nin en temiz kentlerinin DTP'li belediyelerin yönetimde olduğunu öne süren Demirtaş, şöyle devam etti:

''Hem de AKP Hükümetinin, Çevre ve Orman Bakanlığının, Maliye Bakanlığının, Dışişleri Bakanlığının, İller Bankasının çıkardığı zorluklara, belediyelerimizin projelerine, kredi ve hibelerine karşı çıkarılan engellere rağmen bu, böyledir.

Başbakan, 'DTP'li belediyelerin halkı pislik içinde yaşattığı' iddiasıyla, belki durumu bilmeyen İstanbulluları aldatabilir ancak Diyarbakırlıları, Hakkarilileri, Şırnaklıları, Tuncelilileri, Batmanlıları bu iddialarla ancak güldürebilir.

Başbakan Erdoğan'a, eğer temiz siyaset yürütmek istiyorsa hakaretlerinden ve üç haftadır ağzından düşürmediği 'pislik' ifadesinden vazgeçmesini tavsiye ediyoruz.''


ensonhaber