Kayseri kent merkezine 16 kilometre uzaklıkta meydana gelen 4.9'luk depremle sarsıldı. Halk deprem sırasında panik içinde sokaklara fırladı


KAYSERİ kent merkezi ve çevresindeki yerleşim merkezleri bu akşam Richter ölçeğine göre 4,9 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Deprem can kaybına neden olmazken, kent merkezinde bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nen merkez üssünü Kayseri kent merkezine 16 kilometre uzaklıkta Kocasinan İlçesi'ne bağlı Güneşli Beldesi olarak saptadığı deprem saat 16.03'te meydana geldi.

Yerin 3.7 kilometre derinliğinde meydana geldiği için şiddetli hissedilen depremle birlikte halk evlerinden ve işyerlerinden panik içinde sokaklara fırladı. Polis devreye girerek kent merkezindeki okullarda öğrencilerin tahliyesini sağladı. Korku ve panik nedeniyle fenalaşan birçok kişi hastanelere başvururken, görevlilerin binaları terk etmesi nedeniyle resmi dairelerde işlemler bir süre aksadı. Yakınlarından haber almak isteyenlerin telefonlara sarılmasıyla santraller bir süre devre dışı kaldı, cep telefonları da çalışmadı.

Depremde kent merkezi ve Kocasinan İlçesi'nde bazı binaların duvarlarında derin çatlaklar oluştuğu gözlenirken, Kayseri Valiliği ilk belirlemelere göre depremde can kaybı ve yaralanan olmadığını açıkladı.

Kayseri'de bugünkü orta şiddetteki depremin merkez üssü olan Güneşli Beldesi'nde dün de Richter ölçeğine göre büyüklüğü 2.7 ile 3.7 arasında değişen hafif şiddette 4 deprem kaydedilmişti.radikal