Hakkari'nin beyaz melekleri


Burada olmaktan son derece mutluyuz , gelin birlikte görev yapalım.Atanan doktorların gelmek istemediği Hakkari Devlet Hastanesi'ndeki doktorlar meslektaşlarına: ''Burada olmaktan son derece mutluyuz. Gelin birlikte görev yapalım'' çağrısında bulundu.

Doktor sıkıntısı nedeniyle 2002 yılında 6 hastanın hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen Hakkari Devlet Hastanesi, yapılan çalışmalarla büyük atılım yaptı.

İlk etapta 2005 yılında 5.5 şiddetindeki deprem nedeniyle hasar gören Devlet Hastanesi yıkılarak yerine Türkiye'de çok az sayıda bulunan modern devlet hastanesi inşa edildi.

Ayrıca Sağlık Bakanlığının başlattığı mecburi hizmet yasası kapsamında atanan doktorların gelmeye başlaması Hakkari'de sevinç yarattı. Kentte, il genelindeki uzman doktor sayısı 59'a, pratisyen doktor sayısı ise 98'e yükseldi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Turhan Sulhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2002 yılında Hakkari'de sadece 4 uzman doktor bulunurken bugün sayının 33'e yükseldiğini söyledi.

Önceki yıllarda Hakkari'ye yıllık yatırımın 79 milyar olduğunu belirten Sulhan, bu rakamın 2008 yılında 56 trilyona çıktığını kaydetti.

Eskiye oranla doktor sayısından çok büyük artış olduğunu ifade eden Sağlık Müdürü Dr. Turhan Sulhan, bazı sağlık ocaklarında bile 4-5 pratisyen doktorun görev yapmaya başladığını söyledi.

HAKKARİ'NİN BEYAZ MELEKLERİ
İstanbul Marmara Üniversitesi Hastanesi'nden Hakkari'ye mecburi hizmet yasası kapsamında atanan Patoloji Uzmanı Dr. İpek Erbarut, göreve başladıktan sonra bölgenin televizyonlardan gördüklerinden çok farklı olduğunu, kente geldikten sonra düşüncelerinin tamamıyla değiştiğini belirtti.

Erbarut, ''Bazı şeyler söylendiği gibi değil. Hakkari'nin çok nazik ve yardımcı olan bir halkı olduğunu buraya gelince öğrendik. Yolumuz biraz uzak gelmek gitmek, aileleri görmek biraz zor ama Hakkari'de Türkiye'nin bir ili ve burada da görev yapmamız gerekiyor. Burada olmaktan son derece memnunuz''dedi.

Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi bölümünden Hakkari Devlet Hastanesine atanan Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Aslı Gül Akgül ise bölgeyi bilmediği için ilk etapta biraz tedirginlik olduğunu, ancak şimdi olumlu düşündüğünü söyledi.

Hakkari halkının gerçekten yardımsever olduğunu, hastanenin yeni ve güzel olduğunu anlatan Akgül, şöyle konuştu:

''Bizim malzeme konusunda biraz sıkıntılarımız var. Ben göğüs cerrahıyım belki biraz büyük, özellikli ameliyat yapmak durumundayım. Bütün arkadaşlarım için geçerli bu. Gerekli aletlerin ve ünitelerin hazır bulunması gerekiyor. Bunların sağlanması için girişimler var. Hep beraber çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha iyi olacak.

Hakkari'ye gelmeyen arkadaşlarımıza şunu söylemek isterim, buradaki insanların da doktora ihtiyacı var. Burası da vatanın bir parçası, Hakkari'nin çok güzel bir hastanesi var. Ataması yapılan bütün arkadaşlarıma gelmelerini tavsiye ediyorum''
(AA)

ensonhaber