Bu anketi NEREDE KİMİNLE yaptınız


EN ÇOK TRT HABER İZLENİYOR, ROJTV 13. SIRADA



Genar Araştırma'nın 25 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında yaptığı "Türkiye Toplum Siyaset Araştırması- 3. Çeyrek Anketi'nden çıkan sonuçlar yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Yerel ve Genel seçimlere yönelik sonuçlarla ilgili araştırmanın sonuçları daha önce basına da yansımıştı. Ancak anketin en çok tartışılacak kısmı basınla ilgili olan kısmı olacak gibi görünüyor.

GAZETECİLERİN BİLE İZLEMEDİĞİ TRT 1. SIRADA
Araştırmada, "Toplum hangi televizyon kanalının yayınlarına güveniyor" ve "En çok izlenen haber bülteni" sorularının cevapları da arandı. Genar'ın anketinden çıkan sonuçlar ise tartışma kaldıracak nitelikte. Ankete katılanalr en çok güvendikleri haber bülteninin TRT Haber bülteni olduğunu belirtmişler. Bu sonuç daha önce yapılan benzer araştırma sonuçları ile de örtüşüyor. Ancak, 'En çok izlenen haber bülteni' sıralamasında TRT'nin birinci sırada çıkması çok tartışılacak. AGB'nin yaptığı ölçümlerde ilk 10'a bile girmekte zorlanan ve gazetecilerin bile artık açık açık 'Yerel televizyonların haber bültenlerini izliyorum, ancak TRT Haber'i izlemiyorum" diye yazdığı göz önünde bulundurulursa, anket sonuçları tartışmalı bir durum alıyor.

TÜRK HALKI HANGİ KANALLARA GÜVENİYOR?
Anket sonuçlarında, en güvenilen haber bülteni sıralamasında TRT birinci sırada yer alırken, Onu takip eden kanallar ise Kanal D, STV, Kanal 7 ve NTV olarak sıralanıyor.

EN ÇOK HANGİ ANA HABER BÜLTENİ İZLENİYOR?
Anket sonuçlarına göre toplumun en çok TRT 1, daha sonra Kanal D, NTV, STV, Show TV ve Kanal 7 ana haber bültenini izlediği ortaya çıkıyor. Ancak anket sonuçlarına göre rating ölçümlerinde birinci sırada yer alan Star Haber en çok izlenen haber bültenleri sıralamasında 8. sırada yer alıyor.



ROJ TV 13. SIRADA
Anketin tartışılacak bir diğer sonucu ise ROJ TV'nin listenin üst sıralarında yer alması. Uydudan terör örgütü yanlısı yayın yapan ROJ TV, en çok izlenen haber kanalları sıralamasında 12. sırada yer alıyor.

ensonhaber