Kürtler ve başörtülüler bile rahat yaşayamaz


Genç Siviller Vecdi Gönül'ün istifasını istedi.
Kendilerine Genç Siviller diyen bir grup Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü NATO toplantısında yaptığı konuşmasından dolayı protesto etti.
AK Parti önünde toplanan 8 kişiden oluşan grup, Gönül'ün istifasını istedi.
Ellerinde 'Genç Siviller rahatsız', 'Vecdi Gönül derhal istifa etsin' dövizleri taşıyan grup adına basın açıklamasını Fatma Nur Özçetin yaptı.


Gönül'ün 10 Kasım'da NATO toplantısı için gittiği Brüksel'de azınlıklar için söylediği sözlerini eleştiren Özçetin, "Şirazesini kaybetmiş bu bakanla bu saatten sonra Ermeniler, Rumlar ve diğer azınlıklar hatta Kürtler ve başörtülüler bile bu ülkede rahat ve huzurlu olarak yaşayamaz.
Ancak 1915 yıllarında kurulmuş İttihat ve Terakki hükümetinde Harbiye Nazırlığı yapabilecek Vecdi Gönül'ü, bu sözlerinin ardından 'Yanlış anlaşıldım' açıklaması ya da pardon da kurtaramaz.
Ayrıca Vecdi Gönül'ün bir zamanlar neden en favori ve en meşru Cumhurbaşkanı adayı ilan edildiği de ortaya çıkmıştır" diye konuştu. Gönül'ün 27 Nisan'a yayınlanan e-muhtıra döneminde ortadan kaybolduğunu, sivil anayasa ve üniversitede özgürlük tartışmalarında sessiz kaldığın belirten Özçetin, "Fakat konu azınlıklar olunca Bakan ayrımcılıkta vecde gelip coşmuştur.
Bu ilkel anlayışta bu kadar istekli davranması manidardır" dedi. Gönül'ün istifa etmesini isteyen Özçetin, genç siviller olarak Bakan istifa edinceye kadar bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi.
Öte yandan, eylem nedeniyle polis AK Parti önünde geniş güvenlik önlemi aldı. (İHA)

ensonhaber