Aziz Nesin hikayesi GERÇEK OLDU


Cezaevinde işkenceyle ölen abisinin kimliğini kullandığı genç, yaşadığını ispatlayamıyor.UMUT ÖLDÜ, BARIŞ NE YAŞAR NE YAŞAMAZ
Engin Çeber'in cezaevinde işkence sonucu ölümü Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in "özür dilemesi" ile sonuçlanırken, İstanbul Maltepe Cezaevi'nde gerçekleşen "kuşkulu" bir ölüm, Aziz Nesin'in unutulmaz romanı "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz"ı gölgede bırakacak trajediyi ortaya çıkardı. Baba Muzaffer Bayram, şimdi bir yandan oğlu Umut'un cezaevinde işkenceyle öldürüldüğünü, diğer yandan da küçük oğlu Barış'ın aslında ölmediğini kanıtlamaya çalışıyor. 20 yaşındaki Umut Bayram, 2006'da gasp suçundan Maltepe Cezaevi'ne konuldu. Diyarbakır'daki babası, maddi olanaksızlıklar nedeniyle sadece 2 kez oğlunu ziyaret edebildi. Hatta cezaevi savcısı, kendisini arayıp Neden ziyarete gelmiyorsun?" diye sordu.

TAHLİYEYE 5 AY KALA
Umut'un tahliyesine 5 ay kala baba Bayram, 20 Ağustos 2008'de cezaevine oğlunu ziyarete gitti. Kendisine, "10 gün önce çocuk ölmüş, siz ortalıkta yoksunuz" denildi. Muzaffer Bayram'a görevliler, oğlunun koğuşunda kazağıyla intihar ettiğini söyledi. İddiaya göre, "Oğlum 10 gün önce intihar ettiyse niye bana haber vermediniz" sorusuna yanıt alamayan baba Bayram'ın cenazeyi alması da olaylı oldu. Önce "Cenaze nerede bilmiyoruz" denildi, ardından Adli Tıp Kurumu morgunda olduğunu öğrendi. Bu kez de "Oğlunuzu burada gömün, memleketine götürmeyin" denildi. Baba Bayram, Kartal Cumhuriyet Savcılığı'nın müdahalesiyle cenazeyi aldı, ancak istediği halde otopsi raporu verilmedi.

NEDEN İNTİHAR ETSİN?
Cenaze yıkanırken oğlunun morarmış ve şişmiş cesedini inceleyen Muzaffer Bayram, kafada yara izleri gördü. Umut'a ait atlet ve pantolonda da kan izleri bulan acılı baba, cezaevi görevlilerine ulaşıp sorduğunda "Umut intihar etmeden önce koğuş arkadaşlarıyla kavga etmişti. İzler buradan kalmış" yanıtı aldı. "İntihara sebep yok. 2.5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra neden intihar etsin?" kuşkusu taşıyan baba Bayram, Diyarbakır İnsan Hakları Derneği'nin hukuki yardımıyla suç duyurusunda bulundu.
ÖLÜ GÖZÜKÜYOR AMA..
Oğlunun işkenceyle öldüğünü ispata çalışan baba Muzaffer Bayram, sakladığı bir gerçeği de açıklamak zorunda kaldı: Umut, daha az ceza alabilmek için 18 yaşından küçük kardeşi Barış'ın kimliğini kullanmıştı. Cezaevinde "Umut" olarak değil "Barış" adıyla kalıyordu. Babası cezaevine gittiğinde, "Barış" diye çağırıyordu. Ancak şimdi "Barış Bayram" kayıtlara "ölü" olarak geçmişti. Barış Bayram, Diyarbakır'da lise öğrencisi. Ailesi gerçeği okul yönetiminden de gizledi. Babanın, oğlu Umut'un cezaevinde daha az kalması için giriştiği bu oyun, şimdi hayatta olan ancak resmi kayıtlara "ölü" geçen Barış'ın yaşamını da alt üst etti. (Sabah)

ensonhaber