Aleviler TEHLİKE değil


Aleviler'i potansiyel tehlike görenler bedelini öder.AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran insanları mezhebine göre potansiyel tehlike gören kamu görevlilerinin bunun bedelini ödeyeceklerini söyledi.

Karakoçan İlçesi'nde AKP kongresine katılan Milletvekili Feyzi İşbaşaran geçen Ocak ayında kız öğrenciler için, “Parası olan okusun, olmayan gidip evlensin” diyerek servis taleplerini kabul etmeyen İlçe Milli Eğitim Müdürü eski Vekili Yafes Kaya ile Karakoçan eski Kaymakamı Erdinç Yılmaz ile arasındaki diyaloglara değindi. Bir kamu görevlisinin insanların mezhebine göre onları potansiyel tehlike görme gibi lüksü olamayacağını anlatan İşbaşaran bunu yapanların bedelini mutlaka ödeyeceğini söyledi. Elazığ ve ilçelerinde Alevi, Sünni veya başka inançlara sahip olan hiç kimseye farklı gözle bakılmadığını belirten Feyzi İşbaşaran, şöyle konuştu:

“Gönül arzu ederdi kamuda görev yapan, kamuda hizmet yapan insanların bakışı da böyle olsun. Bir il veya ilçenin en büyük mülki amiri, insanların mezhebine göre onları potansiyel tehlike görme gibi lüksleri olamaz. Bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. Ben buna müsaade etmeyeceğim. Bu birlik ve beraberliği kimsenin bozmasına izin vermeyeceğim.”

Karakoçan'da, geçen Ocak ayında, köylerden ilçe merkezindeki liseye okumak için gelen kız öğrencilerin, kendilerine minibüs tahsis edilmesi konusundaki taleplerin İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes Kaya, “Parası olan okusun, olmayan evlensin” derken AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran Kaymakam Erdinç Yılmaz'ı arayarak öğrencilerin bu sorununun çözülmesini istemişti. Kaymakam Erdinç Yılmaz ise, Milletvekili Feyzi İşbaşaran'a “Sayın vekilim, 28 öğrencinin 12'si Alevi. Bunların devlete bakışını zaten biliyorsunuz” diye konuşunca konu TBMM'ye taşınmıştı. Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.

Bu gelişmelerin ardından Karakoçan Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kayseri'nin İncesu İlçesi'ne atanırken İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes Kaya ise ‘vekil' olarak üstlendiği bu görevinden alınmıştı. (Milliyet)

ensonhaber