Baykal O masaya sahip çıktı


Bu masa CHP'ye yakışır bize verinVAKİT 'İHANET MASASI' DEDİ, BAYKAL SAHİP ÇIKTI
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Lozan Antlaşması'nın imzalandığı tarihi masanın nerede duracağı konusundaki belirsizliğin kendilerini üzdüğünü belirterek, ''Bu masaya CHP olarak biz sahip çıkmaya hazırız. Bu CHP'ye yakışır'' dedi. Baykal'ın sahip çıktığı masaya Vakit gazetesi "İhanet masası" demiş ve Gül'ü bu masayı kabul ettiği için eleştirmişti.

Kısa süre önce İsviçre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret dolayısıyla bir sürpriz hazırladığını ve Lozan Antlaşması'nın imzalandığı tarihi masayı Türkiye'ye armağan ettiğini anımsattı.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı'nın bu armağanın Türkiye'de çok büyük ilgi, heyecan, sevinç yaratacağını umut ederek bunu planladığını ifade eden Baykal, şöyle devam etti:

''Maalesef tablo öyle olmadı. Önce sayın Cumhurbaşkanı Gül, bu masa ile ilgili olarak düzenlenen törende masa için teşekkür etmeyi unuttu. Danışmanları bunu hatırlatınca (Ha... Bir de masa var. Teşekkür etmem gerekiyor galiba) diyerek teşekkürleri ifade etti. Daha sonra bazı basın organları bu masaya ''bir ihanet masası' dediler. Yani Lozan Antlaşması'nı bir ihanet antlaşması olarak gördükleri anlaşıldı. Daha sonra Çankaya'da Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden bu masaya Köşk'te yer bulmanın mümkün olmadığı, bu masanın nerede bulunacağına ilgili bakanların bir komisyon kurarak karar verecekleri açıklandı. Şu anda masa sahipsizdir, nerede duracağı belirsizdir. Boşlukta kalmıştır konu. Oldukça da süre geçmiştir. Bu bizi çok rahatsız etti. Üzüldük. Çünkü Lozan Antlaşması, Türkiye'nin uluslararası meşruiyetinin bütün dünya tarafından kabul edildiği bir anlaşmadır. Ülkenin varlık sebebi, Türkiye'nin vicdanıdır. Birinci Dünya Savaşı'nı bitiren antlaşmaların hiçbiri yürürlükte değil, sadece Lozan Antlaşması yürürlükte kalmaya devam ediyor. Bugün için anlaşmanın büyük değeri vardır. Bütün tartışmalar oraya gelip dayanmaktadır.''

LOZAN MASASI
''Şimdi bu masaya gösterilen tepkinin aslında bu antlaşmaya yönelik bir hazımsızlığı, bir tepkiyi yansıttığını üzüntüyle görüyorum'' diyen Baykal, bu çerçevede CHP olarak kamuoyuna bir açıklama yapmayı kararlaştırdıklarını ifade etti.

Baykal, ''Bu masaya CHP olarak biz sahip çıkmaya hazırız. Bu CHP'ye yakışır. Bunu imzalayan ikinci Cumhurbaşkanımız ve ikinci genel başkanımız İsmet İnönü'dür'' dedi.

MASAYI BİZE VERSİNLER
Yeni bir genel merkez inşa ettiklerini ve burada müze ve arşiv geliştirme konusunu ciddiyetle ele aldıklarını kaydeden Baykal, ''Bu masaya layıkıyla sahip çıkacak noktadayız. Eğer bu konuda Türkiye'de devletin, bürokrasinin sahip çıkmakta bir sıkıntısı varsa, CHP olarak bu masaya talibiz. Onu en iyi şekilde korur, muhafaza ederiz. Vatandaşlarımızın bunu en iyi şekilde izlemelerini, görmelerini sağlayacak şekilde teşhir ederiz'' diye konuştu.

Masanın değil, ''Lozan Antlaşması'nın kendisinin'' söz konusu olduğunu ifade eden Baykal, şunları kaydetti:

''Kamuoyumuzu Lozan Antlaşması'nı ve Lozan Antlaşması'nın imzalandığı o masaya sahip çıkmaya, bu bürokratik ilgisizliğe, vurdum duymazlığa bir an önce son verilmesini talep etmeye çağırıyorum. Kendi tarihimize karşı, değerlerimize karşı bu vurdum duymazlık gerçekten çok incitici ve üzücüdür. Buna bir an önce son vermek lazım. Biz bu konuda harekete geçmeye hazırız. Kamuoyumuz da bu konuya sahip çıkmalı, destek olmalıdır ve bir an önce Lozan masasının sahipsiz olduğu gibi bir izlenim ortadan kaldırılmalıdır.''
İSTANBUL ADAYI BELLİ DEĞİL
Baykal, yerel seçimlerde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının netleşip netleşmediğine ilişkin soru üzerine, ''Şu aşamada bir netleşme söz konusu değil. Olursa biz bunu zaten sizlerle paylaşırız'' dedi.

ensonhaber