MHP'li Gündüz Aktan Vefat Etti

Büyükelçilikten emekli olduktan sonra uzun süre Radikal Gazetesi'nde yazan ve daha sonra MHP'ye transfer olup siyasete atılan Gündüz Aktan vefat etti.MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Suphi Aktan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 2 haftadır Ankara'da Akay Hastanesi'nde tedavi gören Aktan, gece vefat etti. Aktan'ın, kalp rahatsızlığı nedeniyle hastane tedavi altında tutulduğu öğrenildi.


İstanbul Milletvekili Gündüz Suphi Aktan'ın vefatı ile MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 69'a düştü.

TBMM'deki sandalye dağılımı şöyle:

AK Parti: 338
CHP: 98
MHP: 69
DTP: 21
DSP: 13
Bağımsızlar: 5
ÖDP: 1
BBP: 1
Boş: 4
Toplam: 550

ÖZGEÇMİŞİ

MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Suphi Aktan, 7 Ağustos 1941'de Safranbolu'da doğdu. Aktan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Bir dönem İçişleri Bakanlığı'nda çalıştı. Dışişleri Bakanlığı'nda Atina Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Temsilciliğinde Büyükelçilik, siyasi işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve Tokyo Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.
Radikal gazetesinde köşe yazarlığının yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütlerinde başkanlık yaptı ve TOBB'un Başkanlık dışişleri danışmanlığı görevini yürüttü. Roma'da NATO Koleji'nde terörizm konusunda ders verdi.
Ermeni meselesi ve Türk dış politikası ile ilgili birçok yazısı yayınlandı. 23. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu. İngilizce ve Fransızca bilen Aktan, evli ve iki çocuk babası idi.

aktifhaber