Rektörün Odasından Servet Çıktı

Gözaltına alınan Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan'ın villasına baskın yapıldı. Rektörün yatak odasından servet çıktı.Konya merkezli yürütülen Okyanus Operasyonu'nda gözaltına alınan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın villasında yapılan aramada, yatak odasından 1 milyon YTL çıktı..

Okyanus Operasyonu'nun üçüncü dalgasında "ihaleye fesat karıştırmak", "rüşvet almak" ve "çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi olmak" suçlamasıyla 33 kişiyle birlikte gözaltına alınan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Süleyman Okudan'ın villasından yaklaşık 1 milyon YTL çıktığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre polis söz konusu parayı rektörün üniversite lojmanındaki villasında yaptığı aramada buldu. Yatak odasında ele geçen paranın içinde 200 bin dolar ve 200 bin euro bulunduğu, geri kalanının Türk parası olduğu belirtildi. Aramada soruşturmaya konu olan ihalelere ilişkin bazı belgelere de rastlandı. Evden çıkan paraya el konurken, rektörün mal varlığı ve paranın kaynağını araştırdığı öğrenildi.

AVUKATLAR DA ŞÜPHELİ
Diğer yandan, gözaltına alınanlardan Kahramanmaraş Devlet Hastanesi'nde radyoloji uzmanı olarak görev yapan Dr. Bekir Börekçi'nin, görev yaptığı hastanenin ihale komisyonunda olmasına rağmen kardeşi Ahmet Börekçi ile birlikte tıbbi görüntüleme cihazları satan bir şirket kurduğu ve bu şirketten hastaneye cihaz alındığı öne sürüldü. Gözaltında rahatsızlanan Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Rıza Sarıbabıçcı ise başhekimliğini yaptığı hastanenin yoğun bakımında tedavi altında tutuluyor. Soruşturma kapsamında polis, dün sabah da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı ile daha önceki dekan Prof. Dr. İnci Mevlütoğlu'nu da çağırarak ifadelerini aldı. Bu arada eski Konya Barosu Başkanı Hasip Şenalp ve yerel Kon TV'nin sahibi Ahmet Özer'in de aralarında bulunduğu bazı avukatların da şüpheliler arasında yer aldığı ve bu durumun kendilerine bildirildiği öne sürüldü.

İHALELER OKYANUSA AKMIŞ
Konya polisi, 2008 yılı nisan ve eylül aylarında çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu öne sürülen Nusret A.'nın başkanlığını yaptığı Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik operasyon düzenlemişti. Operasyon kapsamında aralarında Nusret A.'nın da bulunduğu 41 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 21 kişi sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Okyanus Şirketler Grubu'na tıbbi malzeme, temizlik, güvenlik, yemek ve 12 ilde doğalgaz dağıtım ihalelerine giren firmalara yönelik baskı, şantaj, sahtecilik, tehdit, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet vermek, çeşitli hastanelerden aldığı çok sayıda temizlik ve görüntüleme ihalesinde yolsuzluk yaptığı iddiasıyla operasyon düzenlenmişti. Selçuk Üniversitesi'nin ihalelerinde de şirketin karıştığı yolsuzlukların yapıldığı öne sürülüyor.

aktifhaber