'Çölaşan Pislikten Beslenir'Birand'dan müthiş itiraflar: "Çölaşan pislikten beslenir.. Yeşil beni öldürmek için evimize gelmiş.. İlk tokat Apo röportajından.. TRT beni cezalandırdı.." Ve andıç konusu...
Birand Balçiçek Pamir'in "Söz Sende" programına katıldı. Duayen gazeteci meslek hayatında yediği "tokat"ları anlatırken satır aralarında çok önemli şeyler söyledi.

YEDİĞİ İLK TOKAT APO RÖPORTAJI

Birand ilk tokatı "Apo röportajı" nedeniyle yediğini söyledi. O dönemde Birand için 15 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Birand o günleri "çok korktum" diye anlatıyor: "Canım olur mu bir gazetecilik olayıyla kalkıp da beni 15 yıl hapise atarlar mı' diye soruyorsunuz. Sonra yatağa yattığınız zaman ya atarlarsa diye alev alev uyandığım günler oldu." Birand APO'yla röportajın sadece bir gazetecilik olduğunu şimdi olsa yine yapacağını da sözlerine ekledi.

TRT BENİ CEZALANDIRDI

İkinci tokatı ise TRT'nin kendisine açtığı dava olarak açıkladı."Bürokratik bir olaydı. Şimdi aynı sistem devam ediyor. O gün benim cezalanmam gerekiyordu TRT bürokrasisi beni cezalandırdı." dedi. Yıllarca konuşulan "TRT'nin arşivini para vermeden aldı" dedikodularına da böylece yanıt vermiş oldu.

ÇÖLAŞAN PİSLİKTEN BESLENİR

Balçiçek Pamir Birand'a bu noktada "Cezalanmak mı çok koydu yoksa Emin Çölaşan'ın yazıları mı?" diye sordu. Ünlü gazetcinin cevabı çok netti:
"Emin Çölaşan zaten bundan besleniyor. Şöhreti olan bir insanın böyle bir şey başına geldiği zaman onu vıdı vıdı yiyerek besleniyor... Kötülükle, insanlara pislik atmakla besleniyor ondan dolayı Emin'e çok şey yapmadım Emin aynı Emin. İlerde de aynı olacak."

ANDIÇ YÜZÜNDEN BIRAKAYIM MI DİYE DÜŞÜNDÜM

Birand üçüncü tokatın kamuoyunda Andıç davası olarak bilinen iftira olduğunu söyledi. "Siz bir terör örgütünden para alıp onu öven yazılar yazdıran gazeteci olarak suçlanıyorsunuz. Ve bunların da Şemdin Sakık'ın ifadesinde yer aldığı iddia ediliyor. Bırakayım mı diye düşündüğüm çok oldu. Oğlum geliyor okuldan "baba sen PKK'dan para mı aldın" diye soruyor.

YEŞİL BİZİM EVE GELMİŞ

Birand o dönemde kendisi için ölüm emri çıkarıldığını da sözlerine ekledi. Hatta çok ilginç bir detayı da ilk kez açıkladı: "O dönemde ben korumalarla geziyordum. Hatta Yeşil bizim eve gelmiş. Kendisini emlak satıcısı olarak tanıtmış. Kuşadası'nda bir yazlığım vardı. Oraya gitmiş.Planlar çıkarmış. Ben ihale edilmişim yani. Sonra ne oldu da öldürmekten vazgeçtiler bilmiyorum."

BEN PATRONU ELEŞTİRMEM

Mehmet Ali Birand programda mesleğine ilişkin ipuçları da verdi. İlk ipucu ise "Ben patronu eleştirmem" oldu. "Ben kalkıp da “işte bunu yapmamanız gerekirdi” demem. E o zaman sen bırak, ayrıl git derler adama. Bu çok basit."

NAOMİ İLE RÖPORTAJ YAPMAK İSTİYOR

Duayen gazetecinin şu anda röportaj yapmak istediği isim ise yine çok ilginç. Ünlü manken Naomi ve Abdullah Öcalan... Naomi için "o nasıl göz, nasıl güzel kadın" diyor... Öcalan içinse "Suriye'den sonraki macerasını merak ediyorum tabii ama o bir katil olarak cezaevinde. Onun sözlerini de kamuoyuyla paylaşmak doğru olmaz. Ama gazetecilik işte, merak ediyorum" diyor...

aktifhaber