Eski milletvekili Nurettin Yılmaz hakkında Diyarbakır Cezaevi’nde gördüğü işkenceyi anlattığı için açılan dava beraatle sonuçlandı

İSTANBUL - CNNTürk’teki ‘Oradaydım’ belgeselinde geçen yıl Diyarbakır Cezaevi’nde gördüğü işkenceyi anlattığı için eski milletvekili Nurettin Yılmaz ve program yapımcısı Barış Pehlivan hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlamasıyla açılan dava beraatle sonuçlandı.
Bakırköy 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Yılmaz, “17 Aralık 1980 tarihi itibarıyla 1984 yılına kadar muhtelif nedenlerle cezaevine girdim. 1983 ve 1984 yıllarında cezaevinde bulunmam sırasında iddianamedeki anlattığım olay birbir bana uygulanmıştır. Ben de buna eleştiri mahiyetinde anlatmak zorundayım. Eleştiriyi aşan bir kastım yoktur” dedi.
Savcı da Yılmaz’ın konuşmasında suç unsurunun oluşmadığını belirtti. Hâkim Yunus Dertli’yle sanık ve avukatlar arasında ilginç diyaloglar yaşandı.
Avukat Mehmet Talat Seyhan’ın “Diyarbakır, hukuk tarihine kara leke olarak geçecek” sözleri üzerine hâkim, “Cezaevinde düzgün bir sistem kurulamadı, kurulamaz da. ABD’de de, Fransa’da da böyle” yorumunu yaptı. Seyhan işkence görenlerin çoğunun Kürt olduğunu belirtince hâkim, “Etnik temele dayandırmayın. Etnikten çok sınıf meselesi” dedi. (Radikal)