Derin PKK'lının İtirafları


Dün rutin kontrolde yakalanan ve bilgisayarından MİT ve Genelkurmay'a ait çok gizli bilgiler çıkan PKK'lı sorgusunda önemli itiraflarda bulundu.
Diyarbakır polisi ilginç bir olayı ortaya çıkardı. 'Hırsızlık' yaptığı şüphesiyle gözaltına alınan R.Ç. sorguda, terör örgütü PKK'nın hacker'ı olduğunu itiraf etti. Şahsın bilgisayarında MİT ve Genelkurmay'a ait çok 'gizli bilgiler' çıktı.

Polisin dikkati sayesinde çözülen olay Merkez Sur ilçesinde yaşandı. Rutin devriyede, elindeki dizüstü bilgisayarla şüpheli davranışlar sergileyen şahıs durduruldu. Üst aramasından sonra bilgisayarda yapılan incelemede, üzerinde 'MİT' yazılı bir dosya tespit eden polis, kimliğini R.Ç. olarak belirlediği şahısla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı. İlk ifadesinde, bilgisayarın kendisine ait olduğunu belirten R.Ç., gizli bilgileri merak üzerine internetten indirdiğini savundu. Evindeki aramada çok sayıda CD ele geçirildi. Şahsın, korsan film çoğalttığı düşüncesiyle CD'leri incelemeye alan polis, bazı kurumlara ait gizli bilgilerin film CD'lerinde arşivlendiğini ortaya çıkardı. 'Hacker'ın PKK elebaşısı Murat Karayılan'a kuryelik yaptığı öğrenildi.

Kimliği R.Ç. olarak belirlenen zanlı, özel yetkili cumhuriyet savcısınca alınan ifadenin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Ardından da, 'devletin gizli bilgilerini temin ettiği' gerekçesiyle tutuklandı. Alınan bilgilere göre, 20 yaşındaki R.Ç., 9 Kasım'da yakalandı, 14 Kasım'da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Evinde yapılan aramada çok sayıda CD ele geçirildi. Şahsın, korsan film çoğalttığı düşüncesiyle CD'leri incelemeye alan polis, bazı kurumlara ait gizli bilgilerin arşivlendiğini ortaya çıkardı. R.Ç.'nin PKK elebaşısı Murat Karayılan'a kuryelik yaptığı öğrenildi. Diyarbakır'da bilgisayar tamir işleri ile uğraşan R.Ç.'nin evinde bulunan 22 hard disk, 2 laptop, 1 kamera hard diski, 85 disket, 32 MB'lik hafıza kartı ve 2 DVD ise emniyette incelemeye alındı.
aktifhaber