CUMHURİYET SONUNDA O HABERİ GÖRDÜ
CHP lideri Deniz Baykal'ın kara çarşaflı kadınlara CHP rozeti takması, siyaset ve medya dünyasının en çok tartışılan konusu haline geldi. Cumhuriyet gazetesi, Baykal'ın kara çarşaflı kadına rozet takma anının fotoğrafına ilk gün sayfasında yer vermedi. Ancak olay kapanmadı ve hem CHP içinde, hem de basında bu tür haberler ve tartışmalar çoğalınca, Cumhuriyet de 'Çarşaflı kadına CHP rozeti' haberini gördü.

ÇARŞAF KAZANDI, ATATÜRK DEVRİMLERİ KAYBETTİ
Cumhuriyet gazetesi bugün bu tartışmaya köşe yazarları ile katıldı. Oktay Akbal ve Cüneyt Arcayürek, Baykal'ın çarşaflı kadına CHP rozeti takmasını eleştirdi. Arcayürek, "Ve... 80 yıla yakın sürede devrimleri kemiren irtica virüsünün; çoğu zaman sinsi, kimi zaman açık sürdürdüğü savaşım sonunda:
Çarşaf kazandı, kılık kıyafet devrimi kaybetti." diye yazdı.

BAYKAL'A SORMAZLAR MI?
Arcayürek eleştirilerini şöyle sürdürdü; "Çarşafa bünyende yer vermeyi bu gerekçelere dayadın mı; üniversitelerde ve kamusal alanda türbana neden karşı çıktığını, bugün söylediğini dün niçin yerine getirmediğini, önceleri kültür muhafazakârlığıyla siyasal tercihi birbirinden neden ayırmadığını, ülkeyi bir baştan öteki başa yıllardır niçin çalkantılara bıraktığını sormazlar mı?

Dön dolaş AKP’nin insanların kılık kıyafeti ile uğraşılmamasını savunan politikalarına yanaş. Birdenbire kılık kıyafet konusunda AKP ile aynı doğrultuda olduğunu ifade eden açıklamalar yap!

Olmaması gerekirdi; ama oldu.

YARIN ÜNİVERSİTEDE DE İSTERLER
Bugün kimseyi kılık kıyafeti ile yargılamayalım dedin mi, dedin; çağdaş yaşama karşı kapanmayı savunan gericileri tutamazsın gayri. Yeri ve zamanı gelir, üniversitelerde de kamu alanında da türbana şapka çıkar derler.

CHP'YE BİR ŞEYLER OLMUŞ
Oktay Akbal
da bugünkü köşesinde CHP'nin kara çarşaf açılımını şu sözlerle eleştirdi: "CHP bir yerlere mi gitmiş? Ya da birileri mi almış götürmüş?.. Kendisini, kişiliğini, geçmişini, seksen beş yıldır savunduğu ilkeleri mi unutmuş, ne olmuşsa olmuş! Baykal Bey, önümüzdeki yerel seçimde başarı kazanmanın çarşaflılara, türbanlılara kapıları açmak olduğunu anlayarak akıl almaz bir dönüşüm mü başlatmış?
TÜRBANI ANAYASA MAHKEMESİNE KİM GÖTÜRDÜ?
Daha düne kadar yaptıkları, söyledikleri, savundukları neydi? Başörtüsü uygulamasını yaşama geçirmek isteyen AKP’ye karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak böyle bir girişimin önlenmesini isteyen kimdi, CHP değil mi?"


ensonhaber