Ergenekon sanığına cinsel hayat sorgusu


Sanık Gazi Güder'e Türkan Saylan'ın cinsel yaşamına dair mailler soruldu.Eregenekon davasının 16. duruşmasında, sanıklardan Gazi Güder'e ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın cinsel hayatı ile ilgili mailler soruldu.

'CESUR YÜREK' LAKABIM, KOD ADIM DEĞİL

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın öğleden önceki oturumunda sorgusu yapılan tutuklu sanık Gazi Güder, tanıdıkları tarafından kendisine ''Adam gibi adam'', ''Paraya değer vermeyen adam'' ve ''Cesur yürek'' gibi lakaplar takıldığını belirterek, ''Benim bunları kod isim olarak kullandığım iddiası var. Bu doğru değil. Ayrıca kimseye kod ismi vermedim, kimseye emir de vermedim. Yaradılana saygım vardır, yaradandan ötürü'' dedi.

Hiçbir şekilde suç unsuru taşıyan yazısı bulunmadığını öne süren Güder, ayrıca herhangi bir güvenlik şirketiyle de ilgisi bulunmadığını kaydetti.

TSK'DAN İSTİFA ETTİM
Türk Silahlı Kuvvetlerinden 1984 yılı Mart ayında kendi isteğiyle istifa ettiğini, daha sonra bilgisayar sistemleri konusunda ABD'de master yaptığını dile getiren Güder, ''Ya kurmay subayı olup askeriyede devam edecektim ya da teknik adam olarak sivil devam edecektim. Ben istifa edip teknik adam olarak devam etmeye karar verdim'' diye konuştu.

Gazi Güder, yıllarca uğraşıp çalışmalar yaptığını ve yazılımlar geliştirdiğini anlatarak, bilgisayar konusunda yazdığı bazı kitaplardan örnekler verdi.

''ULUSAL KÖY KÜTÜPHANELERİ'' PROJESİ
''Ulusal Köy Kütüphaneleri Projesi''nden de bahseden Güder, ''Birtakım rahatsızlıklar, sanıyorum Ulusal Köy Kütüphaneleri Projesi'nden kaynaklandı'' dedi.

Yaklaşık 10 yıl önce SSK'dan emekli olduğunu ancak emekli maaşını harcamayıp burs olarak dağıttığını anlatan Güder, ''Ulusal Köy Kütüphaneleri Projesi''ni hazırladığını, hatta Mersin'deki evini 50 bin YTL'ye satıp burada kullandığını dile getirdi.

''KLASÖRDEN GÖZÜMÜZ KORKMAZ''
Güder'in avukatı Özbay Demirer de savunmasına başlarken mahkeme heyetine ''Diyeceksiniz ki klasörlerle gelmiş, ne anlatacak?'' diyerek masanın üzerindeki klasörleri gösterdi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün ise ''Klasörden gözümüz korkmaz'' dedi.

Bu davada örgütten kesinlikle bahsedilemeyeceğini savunan Demirer, müvekkilinin bilgisayarında suç unsuru hiçbir şey çıkmadığını, ayrıca el koyma sırasında bilgisayarın imajının (image) kendilerine verilmediğini, bu nedenle zaten CMK gereği delil olarak kabul edilemeyeceğini ileri sürdü.

Müvekkilinin evinde bulunan tabancanın ruhsatlı olduğunu ileri süren Demirer, Gazi Güder'in tahliyesini ve beraatını istedi.

YEMEĞİNİ DIŞARIDA YE
Bu arada Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün, tutuklu sanıklardan Sami Hoştan'ı yemeğini dışarıda yemesi konusunda uyardı. Bunun üzerine Hoştan, duruşma salonundan çıktı.

TÜRKAN SAYLAN'IN CİNSEL HAYATI
Duruşmada daha sonra, Gazi Güder'in çapraz sorgusuna geçildi.
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Kuddusi Okkır'a gönderdiği e-mailler arasında Türkan Saylan'ın cinsel hayatı ile ilgili mail bulunduğunu belirterek, Güder'den Saylan'ı tanıyıp tanımadığını sordu.

Bunun üzerine Güder'in avukatı Özbay Demirer, Savcı Pekgüzel'den bahsettiği maili okumasını istedi. Savcı Pekgüzel ise okuyamayacaklarını söyledi.

Sanık Gazi Güder, ''Bahsedilen kişiyi tanımıyorum. Ayşe Asuman Özdemir, bu maili tatilden dönüşünde yazmıştır. Gittiği tatili anlatan bir yazıdır'' dedi.

Savcı Pekgüzel'in, ''Özdemir'in gönderdiği her maili Kuddusi Okkır'a göndermek zorunda mısınız?'' sorusuna Güder ''Hayır'' yanıtını verdi.

Savcı Pekgüzel'in, Ayşe Asuman Özdemir'in gönderdiği mailler arasında ''Atabeyler'' konusu ile ilgili mailler bulunduğunu da ifade etmesi üzerine Güder, o maillerin olaydan çok sonra geldiğini öne sürdü.

Savcının maillerdeki bazı kısaltmaları açıklamasını istemesi üzerine Güder, ''Yazan ben değilim'' dedi.

Behiç Gürcihan'ı tanıyıp tanımadığı da sorulan Güder, ''İsmini biliyordum, burada tanıdım'' diye konuştu.

Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın da ''Kuddusi Okkır'ın yazılım şirketinizin danışmanı olduğunu söylediniz'' sözleri üzerine Güder, ''KOSGEB projelerimizle ilgili ve şirket içinde pazarlama bölümü oluşturulmasıyla ilgili danışmanlık hizmeti veriyordu. Projeler kabul edilirse bedel ödemek üzere anlaştık'' dedi.

Güder, savcının ''Fiilen ödeme yaptınız mı?'' sorusu üzerine, avans olarak bir miktar ödeme yaptığını söyledi.

ÖRGÜR KELİMESİ NE ANLAMA GELİYOR?
Cumhuriyet Savcısı Taşkın'ın bir mailde geçen ''örgüt'', ''planlama'' ve ''eğitmen'' gibi ifadeleri açıklamasını istediği Güder ''Örgüt kelimesi çete anlamına gelmiyor. Organizasyon anlamına geliyor. 'Git şurayı örgütle' diye kimseye bir şey söylediğim yok zaten'' diye konuştu.

Savcının ''Kuddusi Okkır neden Ayşe Asuman Özdemir'e mailleri sizin aracılığınızla gönderiyordu?'' sorusu üzerine de Güder, ''Aralarında sürtüşme vardı. Kuddusi'nin dominant bir üslubu vardı'' dedi.

Bu arada söz alan tutuklu sanıklardan Behiç Gürcihan, Ayşe Asuman Özdemir'in Gazi Güder'e yolladığı maillerle ilgili kendisinin de isminin geçtiğini ifade ederek, ''Bu maillerden haberim yok. Birçok bilgi yanlıştır. Bir kişinin tek taraflı başka bir kişiye yolladığı, dedikodu vesaire mailler beni bağlamaz'' diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan Kemal Kerinçsiz de Gazi Güder'e Ayşe Asuman Özdemir'e ilişkin ''Konuları özünden saptırıp aktarabilir mi?'' diye sorması üzerine Güder, ''Yapar. Genelde çok konuşan insanın ekleme yapmadan konuşması mümkün değildir diye düşünüyorum'' dedi.

Güder'in avukatı Özbay Demirer de herkesin mail adresini bildiği bir başka kişiye mail yollayabileceğini söyledi.

Tutuklu sanıklardan Muzaffer Tekin de söz alarak, Gazi Güder'in kendisi hakkında bir başkasına ''Beni bu adamla mı tanıştırmak istiyorsunuz?'' deyip demediğini sordu.

Güder de ''Yani 'olaylara ismi karışmış insanlarla mı?' diye sormuştum'' dedi.

BİLGİSAYARA SONRADAN BELGE KOYMA İDDİASI
Tutuksuz sanıklardan Kemal Alemdaroğlu söz alarak, bilgisayar yüksek mühendisi olduğu için Gazi Güder'e bilgisayarlara sonradan belge koymanın mümkün olup olmadığını sordu.

Güder de, ''Son derece basit'' diye yanıtladı.

Alemdaroğlu, bunun üzerine bilgisayarı alınırken bir kopyasının kendisine verilmediğini dile getirdi.

Gazi Güder'in avukatı Özbay Demirer, ''Nasıl değiştirme, ekleme yapılabiliyor?'' diye sordu.

Gazi Güder, ''Biraz bilgisayardan anlıyorsanız bunu rahatlıkla yaparsınız'' dedi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, söz alarak sanığa sanki bilirkişiymiş gibi sorular yöneltildiğini belirtti.

Pekgüzel, ''İmajı alınmış olan, eşdeğeri alınmış olan bir bilgisayarda oynama yapılırsa belli olur mu?'' diye sordu.

Gazi Güder de bu değerlerle oynanabileceğini, fakat sayı değişeceği için bir şey olduğunun anlaşılacağını söyledi.

Sanıklardan Behiç Gürcihan, eşdeğerin bilimsel olarak geçerli olduğunu, fakat pratikte bazı mahsurları bulunduğunu ifade etti.

Kendisinin evinden bilgisayarının alındığı saat ile işleme konulduğu saat arasında fark olduğunu anlatan Gürcihan, bu süre içinde oynama olmadığının garanti edilemeyeceğini savundu.

Gazi Güder'in avukatı Özbay Demirer, Güder'in bilgisayarının 27 Haziran 2007 tarihinde incelemeye alındığını fakat imajının hemen kendilerine verilmediğini, 8-9 ay sonra aldıklarını söyledi.

Demirer, bu 8-9 ay içinde bilgisayar içine ''TIR bile sokulabileceğini'' ifade etti.

Üye Hakim Hasan Hüseyin Özese, Gazi Güder'e, ''Kuddusi Okkır sizi Muzaffer Tekin ile neden tanıştırmak istedi?'' diye sordu.

Güder, ''Öylesine. Birkaç başka yakınıyla da tanıştırmıştı'' dedi.

Duruşmaya, verilen aranın ardından öğleden sonraki oturumla devam ediliyor.

AA

ensonhaber