Üzmez davasında YENİ SKANDAL


14 yaşındaki B.Ç.'nin avukatı olduğunu söyleyerek ilk duruşmaya giren Alperen Akdemir'in barodan kaydının silindiği ortaya çıktı.


Üzmez’le de görüştüğü saptanan Akdemir, mağdur kızın avukatıymış gibi davranıp duruşmayı Üzmez lehine yönlendirmeye çalışmakla suçlanıyor.

Üzmez davasında skandallar bitmiyor. Bu kez de ilk duruşmada 14 yaşındaki B.Ç.’yi savunan avukat ’köstebek’çıktı. Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında ‘cinsel istismar’suçlamasıyla 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Hüseyin Üzmez’in hakim önüne çıktığı 17 Eylül’deki ilk duruşmaya gelen Alperen Akdemir, mağdur B.Ç.’nin avukatı olduğunu, vekaletnameyi de bir sonraki duruşmada getireceğini söyledi. Duruşma sonrası günlerde de tutuklu Hüseyin Üzmez, küçük kızın annesi Livaze Ç. ile cezaevinde görüştü. İddiaya göre Akdemir, devlet koruması altında bulunan B.Ç. ve babası Bekir Ç. ile de temas kurdu.

Skandalı baronun avukatı ortaya çıkardı
Bursa Barosu’nun, CMK gereği B.Ç.’nin avukatı olarak görevlendirdiği Rezzan Alyanak Reisli, küçük kızın avukatı olduğunu söyleyen meslektaşının, dosyaya vekaletname koymasını bekledi. Böyle bir vekaletnamenin konulması halinde vekaleti düşmesi gereken Rezzan Alyanak Reisli, bu işlem yapılmayınca ve Alperen Akdemir ikinci duruşmaya gelmeyince durumdan şüphelendi. Baronun, B.Ç. için görevlendirdiği Avukat Rezzan Alyanak Reisli, “İsminin daha sonra Alperen Akdemir olduğunu öğrendiğim kişi ilk duruşmaya geldi. Küçük kızın avukatının duruşmaya gelmesiyle CMK gereğince görevimin sona ermesi gerekiyor. Çünkü taraf avukat tutmuş olur. Mahkemede başkana, vekaletini sonraki duruşmada sunacağını söyleyip vermeyince benim görevim devam etmiş oldu. Mahkeme öncesinde, sonrasında kendisiyle konuşmadım” dedi. Bursa Barosu yaptığı araştırmada, Alperen Akdemir’in ‘tebligat adresi göstermediği’ gerekçesiyle İstanbul Barosu’ndan geçen temmuz ayında kaydının silindiğini ortaya çıkardı. İstanbul Barosu’ndan kaydı silinen Alperen Akdemir’in başka bir baroya kayıtlı olup olmadığının öğrenilmesi için Barolar Birliği’nden bilgi istedi.

BARODAN SUÇ DUYURUSU
Bursa Barosu Başkanı Zeki Karaman, İstanbul Barosu’ndan kaydı silinen ve bir başka baroya da kaydı bulunmadığı kesinleşen Alperen Akdemir hakkında dün öğleden sonra savcılığa suç duyurusunda bulundu. Karaman, “Barolar Birliği’nde yaptığımız araştırmada hiçbir yerde kaydına rastlamadık.

Biz de Bursa Barosu olarak görevi kötüye kullanmak suçundan savcılığa bugün suç duyurusunda bulunduk. Baroya kayıtlı olmadan duruşmalara katılmak suç. Disiplin suçu işleyen bu avukatlar hakkında ağır ceza mahkemesince ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açılır” dedi. (Vatan)

Ensonhaber