TOMBALA VEKİL sözüne kızdı


CHP'nin çarşaf açılımına karşı çıkan Arat'a 'tombala vekil' diyen Tekin, Baykal'ı kızdırdı.Parti içi ‘çarşaf tartışmaları’ için uyarıda bulunan Baykal, ‘Birbirimizi anlayalım, kırıcı olmayalım’ dedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, türbanlı ve çarşaflı kadınları partiye kazandırma açılımında parti içi tartışmalar yaşanması konusunda, “Bu normaldir, birbirimizi anlamaya ve saygı göstermeye ihtiyaç var” dedi. Baykal, gazetecilerin sorularına “Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bunu da herkese anlatırız” diye yanıt verdi.

"GÖNLÜNÜ ALIRIM"
AKŞAM’ın dün manşete taşıdığı İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in Necla Arat için söylediği “Tombala vekil işine baksın” sözlerini ise ‘yanlış’ bulduğunu söyleyen Baykal, “Çok doğru olmamış. Bu tartışmalar normaldir ama birbirimizi anlamaya çalışacağız. Kırıcı olmayacağız. Seçilmiş bir milletvekiline herkes saygı göstermeli” dedi.

Sözlerin sahibi, ‘çarşaf açılımının mimarı’ Gürsel Tekin de kara çarşaflı kadınların CHP’ye katılmasını eleştiren İstanbul Milletvekili Necla Arat’tan “tombala vekil” tanımlaması için özür diledi. Arat’la aralarında iletişim kopukluğu olduğunu ifade eden Tekin, “Ben Hocamın gönlünü alırım. Zaman zaman kopukluklar oluyor. Bunları en kısa zamanda gidereceğiz” dedi.

Tekin, Arat’ın “Değerlerimizle örtüşmez, taban rahatsız” açıklamaları için, “16 aydır buradayım, kendisinin yüzünü görmedim. Lütfetsin, sokağa insin. Sırça köşklerde siyaset olmaz. Tombaladan milletvekili olacaksın, sonra taban rahatsız diyeceksin. Kim bu taban?” demişti.

Tekin, “Belki açıklamalarım üslup olarak ağır olmuş olabilir ama benim sayın milletvekilleri ve parti üst organlarına saygım var. Ben isterdim ki önce İl Başkanlığından bilgi alınsaydı. Bu üsluptan dolayı milletvekilimden özür dilerim. Bu tartışma uzamaz, bunu uzatmayız. Bizim maksadımız iç kavga yaratmak değil” diye Arat’tan özür diledi.

Umarım düzeyinin farkına varır
Necla Arat, Gürsel Tekin’e aynı sertlikle yanıt verdi: “Gürsel Tekin’in düzeyi belli, o düzeyde yanıt vermem, umarım kendisi bu düzeyinin farkına varır. Ben her İstanbul’a gittiğimde ona haber vermek mecburiyetinde miyim? Şu anda Gürsel Bey’in üzerinde oturduğu Cumhuriyet Halkevleri Projesi’nin kurucu mimarı da benim. Her şeyi sıfırdan yaptığını sayıyor, doğru değil.” (Akşam)

ensonhaber