'Aman daha fazla açılmayalım'


CHP MYK toplantısında türban tartışmaları..


Baykal’ın başkanlığında önceki gün toplanan ve tam 5.5 saat süren Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısındaki ilginç tartışma şöyle gelişti:

ÖNDER SAV: Bu tür organizasyonlar daha çok Mehmet Sevigen’in başının altından çıkıyor. Daha dikkatli olmamız lazım. Bu bizim parti yapımıza, dokumuza uymamıştır.

M. ALİ ÖZPOLAT: Parti iyi gidiyor. Tam da iyi gitmişken bunlara gerek olmadığı kanısındayım. Bu adımlar doğru adımlar mıdır, sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.

NUR SERTER: Sayın Genel Başkanım, siz ‘açılım’ diyorsunuz ama bence, aman daha fazla açılmayalım. Çünkü bu açılımla gelen insanların bize bir faydası olmaz. CHP olarak bunca söylemden sonra bu insanları nasıl kucaklayacağız.

MESUT DEĞER: Kadın hakları, özgürlükler, eşitlik... Hepsi tamam. Ama ‘Herkes çarşaf, türban giyecek’ denilirse işte o zaman laiklik devreye girer.

MEHMET SEVİGEN: Ben günlerce bu insanlarla konuştum, sohbet ettim, kendimi, partiyi, ideolojimizi anlattım. Bizi bilerek geliyorlar, bu manada bir sorun yok.

SAVCI SAYAN: Bu insanlar, bu kadınlar bizim partimize gelince kendi kadınsal özgürlüklerini de kazanırlar, biz de buna katkı yapmış oluruz.

DENİZ BAYKAL: Biz sol bir parti olarak ideolojik açıdan bu insanları savunuyoruz. İdeolojik olarak savunduğumuz bu insanlara ulaşıp kucaklamamız açısından ne sakınca olabilir. Elbette 72 milyonu da kucaklayacağız. Partiye 100 kişi katılıyor, 99 normal, birisi çarşaflı. O zaman ben ‘Sen çık aradan’ mı diyeceğim? Böyle şey olur mu arkadaşlar? Bakın bu açılımımız özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çok olumlu karşılandı.

Çok ayıp olmuştur

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, Baykal’a destek verdi. Partiye girebilmek için kıyafet yönetmeliği bulunmadığını söyleyen Serter, Tekin’in sözleri için de şöyle konuştu: “Bir partide farklı görüşte insanların olması doğaldır. Ancak, parti içi fikir ayrılıklarının medyaya böylesine bir üslupsuzlukla yansıtılması çok yanlıştır. Çok ayıp olmuştur. Kaldı ki Sayın Arat, CHP Genel Başkanı tarafından CHP’ye davet edilmiştir. O nedenle İl Başkanı’nın sözlerini geri alınacağını umut ediyorum.

(Akşam)

ensonhaber