Savcı Gladyo'yu MARKA sanabilir


Ergenekon davasında sanıklar, Savcı Zekeriya Öz'ü konuya hakim olmamakla suçladı.Ergenekon duruşmaları dün savunmalarla devam etti. Davanın 16. duruşmasında sanıklar Gazi Güder ile Behiç Gürcihan savunmalarını yaptı ve çapraz sorguları tamamlandı. Ergenekon terör örgütünün ’bilgi işlem sorumlusu’ olduğu iddia edilen Gazi Güder 18 aydır tutuklu olduğunu söyleyerek tahliyesini talep etti. Güder, iddianamede, kendisinin “cesur yürek” kod adını kullandığının belirtildiğini kaydederek, “Başbakan’a da ’cesur yürek’ deniyor. Biri için övücü bir laf benim için kod adı oluyor. Kimseye kod adı vermedim” dedi.

Yüksek bilgisayar mühendisi olan ve 1976’da ABD’de master yapan Güder, yazılım geliştiren bir şirketin sahibi olduğunu ve tutuklu olduğu için şirketinin kapanmak üzere olduğunu söyledi. Güder, savunmasında şunları söyledi:

“Bekir Öztürk ile tek irtibatım bayramda kutlama mesajı gönderdiğim gerekçesiyle tutuklandım. Yüzlerce, binlerce kişiye bayram mesajı gönderdim. Kuddisi Okkır benim şirketimde danışmandı. Şirketimde ülkemin hayrına olan yazılımları gerçekleştiriyorum. Günde yaklaşık 16 saat çalışan ve sosyal hayatı olmayan biriyim.”

Güder’in savunması ve çapraz sorgusu tamamlandıktan sonra Behiç Gürcihan savunmaya başladı. Hakkındaki iddiaları reddeden Gürciahan savcı Zekeriya Öz’e yüklendi: ”6 aydır tutukluyum. Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi saldırılarına karşı yazılar yazdım. Maillerimde kullandığım ’saygılarımla’ ifadesi savcı tarafından alt - üst ilişkisi olarak yorumlanmış. Savcılarla ilgili suç duyurusunda bulunacağım. Zekeriya Öz ile iki kez karşılıklı oturduk. Benim ifademi alırken kendisine Galdyo’yla ilgili kitaplar önerdim. Ancak kendisinin hiçbir bilgisi yoktu. Oturduğum yerin karşısında ’Gladyo’ isminde bir ayakkabı dükkanı açılsa, kendisine bunu bir İtalyan markası düşünecek kadar gladyoyu biliyordu... Bir örgütün olmayan biriminin olmayan üyesiyim. Aynı zamanda bir örgütün hem medya stratejisti hem lobi araştırma ve propaganda birimi yetkilisi, hem teori, hem de tasarım planlama sorumlusu olarak iddianamede yer aldım.

Mahkeme heyeti daha sonra savunma avukatlarının isteği üzerine Tuncay Güney’in tam isminin saptanmasına karar verdi. Güney’in ismi MİT belgelerinde Tuncay Güney İpek olarak geçiyordu. Heyet ayrıca Doğu Perinçek’in talebi üzerine medyada çıkan bazı haberlerin mahkemeye getirilmesine karar verdi. (Vatan)

ensonhaber