Ne de olsa MUHALİF REKTÖR kalmadı


Bu kez NE TÜRBAN BİLDİRİSİ, Ne de hükümete LAİK MUHTIRA vardıYüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) yapılan Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) toplantısı sona erdi.

BU KEZ BİLDİRİ YAYINLANMADI
ÜAK toplantısının ardından bir sonuç bildirisi yayınlanmaması dikkat çekti. Üniversiteler Arası Kurul'un (ÜAK) bir önceki başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın döneminde, ÜAK toplantılarının ardından hükümete yönelik sert bildiriler yayınlanıyordu. Akaydın ve rektörler, türban ve laiklik konusunda, hükümeti açıkça hedef alan bildiriler yayınlayarak, muhalefet partisi gibi hareket ettikleri gerekçesi ile hükümet tarafından da eleştiriliyorlardı.

MUHALİF REKTÖR KALMADI
ÜAK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın görev süresinin sona ermesi, ve diğer bir çok muhalif rektörün görev süresi dolması ile boşalan koltuklara hükümete yakın isimler atandı. Bunun neticesinde, artık ÜAK toplkantıları, televizyon kanalları tarafından canlı olarak takip edilen ve sonuç bildirisi onuncu yıl marşı eşliğinde okunan toplantılar olmaktan çıktı ve hükümet de derin bir nefes almış oldu.

RUTİN TOPLANTI YAPILDI
Basına kapalı olarak yapılan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan ÜAK Başkanı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan Ceylan, rutin kurul toplantılarından birini yaptıklarını söyledi.

Toplantının Van'da yapılmasının, kent adına gurur verici olduğunu ifade eden Prof.Dr. Ceylan, ''Bu kurulda güzel kararlar aldık'' dedi.

TÜRBAN KONUSU GÖRÜŞÜLMEDİ
Bir gazetecinin, ''(türban) konusunu görüştünüz mü'' sorusu üzerine Ceylan, böyle bir konuyu görüşmediklerini söyledi.

Prof.Dr. Ceylan ''Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın tutuklanması olayı gündeme alındı mı'' sorusu üzerine de ''konunun gündeme alınmadığını çünkü olayın mahiyetini bilemediklerini'' bildirdi.

172. ÜAK toplantısına katılan rektörler, ÜAK üyeleri ve rektör yardımcıları, bugün ve yarın kent merkezi ile tarihi yerleri ziyaret edecek.


ensonhaber