AKP yerel seçim çalışmalarına başladı


AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu aday kriterlerini açıkladı.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, parti politikalarında bir değişiklik olmadığını belirterek, ''Biz 70 milyonluk büyük bir ailenin fertleriyiz. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle, Sünnisiyle biriz,beraberiz, kardeşiz'' dedi.

Aksu, parti genel merkezinde düzenlenen İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 29 Mart 2009'da yapılacak yerel seçimlerin önemine değinerek, il seçim işleri başkanlarından gayretli ve yoğun bir çalışma beklediklerini söyledi.

Seçilecek belediye başkanının merkezi hükümetle de uyumlu bir şekilde çalışması gerektiğini vurgulayan Aksu, AK Parti'nin '''ilk''lerin ve ''en''lerin partisi olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin partisi olan AK Parti'nin icraatında da tüm Türkiye'yi kucakladığını kaydeden Aksu, Hükümet'in son 6 yılda çok önemli reformlar gerçekleştirdiğini dile getirdi. Aksu, şöyle konuştu:

''Böylesine reformları yapan ve Avrupa Birliği yolunda büyük bir hızla ilerleyen bir ülke için söylenenler sadece bir iftiradır. Yaptıklarımız meydanda. Bu yaptıklarımız yapacaklarımızın da inşallah teminatı olacaktır.

Parti politikalarında da bir değişiklik yok. Biz baştan beri ne yazdıysak aynısını tekrarlıyoruz, aynısını devam ettiriyoruz. Biz ülkemizin her karış toprağını seviyoruz. Bütün insanlarımızı seviyoruz, çünkü biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Biz 70 milyonluk büyük bir ailenin fertleriyiz. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle, Sünnisiyle biriz, beraberiz, kardeşiz ve biz bu birlik ve beraberliğimiz sayesinde iktidarımızın sağladığı güven ve istikrar ortamında ülkemizin kalkınmasında büyük hamleler, büyük mesafeler katettik ve buna devam edeceğiz. Büyük Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma yarışında büyük bir hızla hep birlikte genel merkezimiz, milletvekillerimiz, teşkilatımız, belediye başkanlarımız olarak adımlar atacağız.''

ADAYLARDA ARANAN KRİTERLER
AK Parti'li belediyelerin Türkiye'de bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten AKP Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya Çetinkaya, konuşmasında belediye başkan aday adaylarında arayacakları özellikleri de açıkladı.

Çetinkaya, ''Adaylarımızın vizyonu, misyonu olacak. Dürüst, çalışkan, ehliyet ve liyakat sahibi olacak, durmadan dinlenmeden çalışacak, halkla iç içe olacak'' dedi.

Bu vasıfları taşıyan adaylarla kim olursa olsun yola çıkacaklarını belirten Çetinkaya, ''Bu vasıflara haiz olmayanlarla kim olursa olsun yola çıkamayız. Bizim yola çıktığımız arkadaşlarımızın milletin sevgisine, saygısına mazhar olması gerekiyor'' diye konuştu.

Çetinkaya, adayların merkez yoklamasıyla belirleneceğini, ancak öncesinde il, ilçe ve beldelerde temayül yoklamaları ve kamuoyu araştırmaları yapılacağını bildirdi.

Sivil toplum örgütleriyle de adaylıklar konusunda istişarelerde bulunacaklarını anlatan Çetinkaya, parti yöneticilerinden oluşacak komisyonların aday adaylarını değerlendireceğini, mülakat yapacaklarını söyledi.

AK PARTİ BAŞ PEHLİVAN OLARAK GÜREŞİYOR
Belediye başkan adaylarının bu sürecin ardından belirleneceğini söyleyen Çetinkaya, en isabetli seçimi yapacaklarını, en başarılı olacak isimleri aday göstereceklerini kaydetti.

Yaptığı konuşmada il seçim başkanlarına tavsiyelerde de bulunan Çetinkaya, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Batman, Mardin ve Gümüşhane illerinde AK Parti'nin seçimlere katılamadığını hatırlatarak, ''Bu bizim için bir ibret olmalı'' dedi.

Sandıkta görev alacak partililerin eğitimine büyük önem verilmesini isteyen çetinkaya, Türkiye genelinde 1 milyondan fazla AK Parti'li müşahidin sandıkta görev alacağını hatırlattı. Çetinkaya, müşahitlerin eğitimi konusunda da hassas davranılması gerektiğini ifade etti.

Necati Çetinkaya, ''Kamuoyu yoklamalarında AK Parti baş pehlivan olarak güreşmektedir. Hiçbir parti, bir AK Parti etmemektedir'' diye konuştu.

ensonhaber