Çeşme çetesine ceza yağdı


İzmir'in Çeşme ilçesinde organize suç örgütüne yönelik operasyonda 12 kişi tutuklandı.İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen operasyonda, finans bürosu adı altında faaliyet göstererek tefecilik, çek ve senet tahsilatı yaptıkları, şiddet, baskı ve tehditle çok sayıda kişinin ev, iş yeri ile arsalarına el koydukları iddiasıyla yakalanan zanlılardan 12'si tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, O.B'nin elebaşılığını yaptığı ileri sürülen suç örgütünün daha önce ''Çeşme'deki plaj ihalelerinde yolsuzluk yaptıkları'' iddiasıyla yakalanan suç örgütü üyeleriyle bağlantılı çalıştığı, tefecilik, çek ve senet tahsilatı yaptığı ihbarı üzerine, İzmir Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla başlatılan operasyonda yakalanan 15 kişi, sorgularının tamamlanmasının ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından zanlılardan 2'si serbest bırakıldı, 13'ü tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

Grubun elebaşı olduğu ileri sürülen O.B'nin de aralarında yer aldığı 12 kişi mahkemece tutuklandı, 1 kişi serbest bırakıldı.

28 KİŞİ ŞİKAYETÇİ OLDU
İzmir ve Çeşme jandarma komutanlıkları ekipleri, 9 ay süren takibin ardından gerçekleştirdiği operasyonda 15 kişiyi gözaltına almış, zanlıların ev ve iş yerlerinde 5 milyon YTL değerinde tapu, çek, senet gibi kıymetli evrak, borçlulara ait doküman kayıtları, 2 tabanca, elektrikli şok verici bayıltma cihazı ele geçirmişti.

Suç örgütü üyelerinin, finans bürosu adı altında faaliyet göstererek, ekonomik sıkıntı yaşayan kişilere yüksek faizle borç para verdiği, tahsilinde zorlanılan çek ve senetleri fiyat kırıp aldığı, tehdit, şiddet, baskı uygulayarak tahsilat yaptığı, ödeme yapamayan kişilerin ev, iş yeri ve arsalarını borçlarına karşılık kendi üzerlerine geçirdiği ileri sürülmüştü.

Zanlılar hakkında 28 kişinin şikayetçi olduğu öğrenilmişti.

AA

ensonhaber