Karaköy İskelesi tamamen battı


Karaköy Vapur iskelesi, şiddetli lodos fırtınası nedeniyle battı.


Karaköy’deki Kadıköy İskelesi dün aşırı lodos nedeniyle 16 dubasından biri delinip suyla dolunca suya gömüldü.


LODOS İSTANBUL'U ESİR ALDI
İSTANBUL’u esir alan lodos fırtınası nedeniyle 16 dubasından biri su alan Karaköy İskelesi’nin sol tarafı kısmen suya gömüldü. Fırtına nedeniyle deniz ulaşımı durma noktasına geldi. Adalar’da oturan onlarca kişi evlerine gidemedi. Yolculardan bir kısmı ise kiraladıkları küçük teknelerle seyahat etti.

DALGALAR DUBAYI DELDİ
Karaköy İskelesi’nin güvenlik görevlileri, iskelenin sol tarafa doğru battığını dün saat 20.00 sıralarında fark etti. Yapılan hasar tespit çalışmasında, iskeleyi dengeleyen 50’şer tonluk dubalardan birinin dalgalar nedeniyle delindiği ve su aldığı belirlendi. Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik tekneleri önlem alarak sandalları bile iskeleye yaklaştırmadı. İtfaiye ekipleri suyla dolan dubayı boşaltmak için çalışmalara başladı. İDO yetkilileri, dubanın sert dalgalar nedeniyle delindiğini, itfaiyenin suyu boşaltmasının ardından tamir çalışmalarına başlanacağını söyledi. İskeledeki elektronik aygıtlar dışarıya taşındı.
ÖNCE YAN YATTI
İskelenin karşısında balık restoranı işleten Nevzat Ercan, "İskelenin altındaki dubalar zamanla çürüyor. Lodos ya da çarpma gibi bir şey olmadı. Dubalar çürük olduğu için akşam saatlerinde su almaya başladı ve iskele yan yattı" dedi.
81 metre uzunluğunda ve 26.5 metre genişliğindeki çelik konstrüksiyon iskele, 1984 yılında İstinye Tersanesi’nde yapıldı. Fore kazıklar üzerine oturtulan, 6 kalın zincirle rıhtıma bağlanan ve 16 adet 50’şer tonluk tanklarla dengesi sağlanan iskele aynı yıl hizmete alındı.

ensonhaber