Belediyelerde burs sıkıntısı


Anayasa Mahkemesi kararı burstan yararlanan yüzbinlerce öğrenciyi bu haktan mahrum etti .CHP’nin, “uygulamadaki haksızlıklar ve Anayasa’nın fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğu” gerekçesiyle açtığı dava sonucu Anayasa Mahkemesi’nin, belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine doğrudan burs ve kredi vermesine olanak tanıyan düzenlemeyi iptal etmesi, burstan yararlanan yüzbinlerce öğrenciyi bu haktan mahrum etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 50 bin öğrenciye her ay burs verdiklerini belirterek, “Buna göz diktiler, bunu farklı değerlendirdiler. Anayasa Mahkemesi’nden iptal ettirdiler. 50 bin öğrenci ne diyecek size?” diye konuştu.

Karar CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni de etkiledi. Eski Başkan Ahmet Piriştina’nın adına verilen Eğitim Bursu’yla 2004- 2008 yılları arasında 55 bin 19 öğrenciye ayda 100’er YTL’den bugüne kadar toplam 47 milyon YTL burs verildi.

Pankartlı duyuru
Bu yıl da 30 bin öğrenciyi burstan yararlandıran Büyükşehir Belediyesi, yerel seçimler öncesi bunu pankartlarla kent sokaklarında duyurdu. Halen belediyelerden burs alan öğrencilerin bursları şimdilik devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının yayımlanmasının ardından kararı uygulayacaklarını söyledi. (Milliyet)


ensonhaber