Anzer Balı'nın üretimi düştü Kilosu 3 bin YTL'yi bulan ve sadece Rize Anzer Yaylası'nda üretilen Anzer Balı'nın üretimi düştü.

21.11.2008 11:35 Dünyada tanınan Anzer Balı, sadece Rize'nin İkizdere ilçesi'nde, 50'ye yakını endemik çiçeklerden oluşan 450-500 çeşit çiçek bulunduğu Anzer Yaylası'nda üretiliyor. Anzer balı, İkizdere'nin yayla merkezi Ballıköy'de (Anzer), 3000-3500 rakımlar arasında 100'den fazla arıcı tarafından yaklaşık 5 bin kovanda üretiliyor.
Hava şartları ve çiçek florasının çok değişken olması nedeniyle her yıl değişik oranda üretilen Anzer balının solunum, akciğer, kalp damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Her yıl yüzlerce kişi, Anzer balını almak için sıraya giriyor.
Geçen yıl kilosu 450 YTL'den satılan Anzer balı bu yıl 480 YTL'den satışa sunuluyor. Bu yılki Anzer Balı Kültür ve Turizm Şenliğinde yapılan açık artırmada 1 kilo bal, 3 bin YTL'ye alıcı bulmuştu.
ANZER BALINDA BU YIL VERİM DÜŞÜK OLDU
Anzer Ballı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, geçen yıl yaylada 700 kilogram civarında Anzer balı üretildiğini, bu yıl ise üretimin 150 kg.da kaldığını anlattı.
Çatır; ''Bu yıl hava şartlarının bal mevsiminde yağışlı, sisli olması nedeniyle Hacettepe Üniversitesi'ne yolladığımız baldan yaklaşık 150 kilogramı tescillenerek bize gönderildi Bunun dışında tahlilde 70 kilogram civarında daha balımız var. Bu da üretimin geçen yıla göre sadece dörtte birde kaldığını gösteriyor'' diye konuştu.'
Şu anda kooperatiflerine bal almak için 400'ün üzerinde kişinin müracaat mevcut. Öncelik, hastası olan kişilere veriliyor.
SAHTE ANZER BALINA DİKKAT
Şükrü Çatır, Anzer balı adı altında piyasada çeşitli balların bulunduğunu, bazı internet sitelerinde ve farklı illerdeki bakkallarda dahi 'Anzer balı' adı altında bal satışı yapıldığına da önemle dikkat çekti.
AA
habertürk