İstanbul'da etkili olan şiddetli yağmur ve şiddetli lodos nedeniyle yükselen dalgalar yüzünden Anadolu Yakası'nda sahil yolunu su bastı. Kartal ve Kadıköy sahilinde onlarca araç su içinde mahsur kaldı. Denizdeki fırtına balıkçı kayıklarını sürükleyip parçaladı.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Gün boyu etkisini artırarak devam eden fırtına dün akşam saatlerinde iyice şiddetlendi. Marmara Denizi'ndeki fırtına nedeniyle dalgalar metrelerce yükseldi. Kadıköy Caddebostan ve Kartal sahilinde, dalgakıranları aşan dalgalar sahil yolunu su ile doldurdu. Sağanak yağmurun da etkisiyle biriken suda çok sayıda araç mahsur kaldı. Araç sürücüleri saatlerce kurtarılmayı bekledi. Sahil yolunun aniden kapanması nedeniyle trafik de felç oldu. İtfaiye ekipleri ve kurtarıcı araçları yoğun trafik nedeniyle sürücülerin yardımına yetişmekte zorlandı. Taksi ve dolmuşlar trafiğe takılınca, çok sayıda vatandaş, evlerine yürüyerek ulaşmaya çalıştı.

Caddebostan'da oturan bir vatandaş, dalgaların yaklaşık 8 metre yükseldiğini, sahil yolundaki su baskının bu dalgalardan kaynaklandığını söyledi.
Öte yandan, fırtına sahildeki balıkçı kayıklarını da kıyıya sürükledi. Çok sayıda kayık dalgakıranlara çarparak parçalandı. Akşam saatlerinde Haydarpaşa Limanı'ndan sürüklenen Salacak Sahili'ne oturan gemiler ise hala kurtarılmayı bekliyor. Personelleri boşaltılan gemilerden birisi yan yatmış durumda. Polis gemilere kimsenin çıkmaya çalışmaması için olay yerinde nöbet tutuyor.

RÜZGARIN HIZI 103 KİLOMETRE

Marmara Bölgesi genelinde etkili olan kuvvetli lodos fırtınası hızının Gökçeada'da saatte 103 kilometreye ulaştığı bildirildi.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, gün içindeki maksimum rüzgar değerleriyle ilgili bilgi verdi.

Buna göre, kuvvetli lodos fırtınasının hızı Gökçeada'da saatte 103, Çanakkale, Çatalca ve Bandırma'da 100, İpsala ve Bozcaada'da 95, Sabiha Gökçen Meydan, Kumköy (Kilyos) ve Bilecik'te 90, Bursa'da 85 ve Atatürk Havalimanında 80 kilometreye ulaştı.

ÇANAKKALE'DE DE DURUM AYNI

Çanakkale'de, lodos etkisini sürdürürken, kısa süreli sağanak yağış da kentte yaşamı olumsuz etkiledi.

Meteoroloji yetkilileri, bir anda bastıran sağanak yağışın etkisini yitirdiğini ancak, lodosun saatte yaklaşık 80 kilometre hızla etkili olmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Öte yandan, lodos nedeniyle sabah iptal edilen Gökçeada ve Bozcaada seferleri halen yapılamıyor. Eceabat-Çanakkale arasındaki arabalı vapur seferlerinde ise aksama yaşanmadı.

HABER: AA- Cihan
GÖRÜNTÜ: İHA