Gökçek'in EN PAHALI siyasi rüşveti


Hazine ve BOTAŞ alacak kuyruğunda, o siyasi rüşvetle işini yürütüyor.Hazine Müsteşarlığı ve BOTAŞ'a en fazla borcu olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, devletin kurumlarına olan borcunu ödememekteki ısrarını sürdürüyor. Melih Gökçek, BOTAŞ'ın aldırdığı icra kararına rağmen yaklaşık 700 trilyonluk borcunu ödemedi. Borç batağındaki Gökçek'in bu duruma rağmen AKP'ye Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), aracılığı ile AKP'ye 24 bin YTL'lik 'fatura kıyağı' yaptığı ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinin ortaya çıkardığı olaya göre, Gökçek AKP'nin ödemesi gereken 24 bin YTL'lik atıksu bedelini fatura etmedi. Devlete olan borçlarını ödemediği halde gelirlerine el koydurmamayı başaran ve her seçim döneminde 'AKP'den aday gösterilmeyecek' denmesine rağmen aday olmayı başaran Gökçek'in neden 'siyasi bir deha' olarak adlandırıldığı bu olayla bir kez daha ortaya çıktı.

SU FATURASI KIYAĞI
ASKİ'nin, Eylül 2007-Kasım 2008 tarihleri arasında AKP'nin ödemesi gereken 24 bin 836 YTL'lik atıksu bedelini fatura etmediği belirlendi.
AKP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşan yerel seçimler öncesinde, yoksul ve dar gelirli vatandaşlara yaptığı kömür ve erzak yardımları tartışma konusu olurken, iktidar partisine "su faturası kıyağı" yaptığı ortaya çıktı.

YÖNETMELİK AÇIK
Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü Tarifeler Yönetmeliği'nin 34. maddesinde yer alan, "Her su abonesi tükettiği kadar suyu kirleteceğinden bunların uzaklaştırılması için atıksu bedeli ödemekle yükümlüdür. Bu miktar tüketilen su miktarının yüzde 50'sinden aşağı olamaz" ibaresine karşın, "1261089" numaralı abone AKP Genel Merkezi'nin 14 Eylül 2007'den bu yana olan faturalarına atıksu bedeli yansıtılmadı. AKP, yalnızca kullandığı suyun bedelini ASKİ'ye öderken, kullanılan su miktarının en az yüzde 50'si kadar olması gereken atıksu bedelini ödemedi.

AKP 24 BİN YTL EKSİK ÖDEDİ
Milliyet, AKP Genel Merkezi'nin son 14 aylık su faturalarının dökümüne ulaştı. AKP'nin, bu döneme denk düşen 9 faturasında ASKİ'ye 53 bin 660 YTL ödediği, ilgili yönetmeliğin atıksu bedeli hükmünün uygulanması durumunda ise, 24 bin 836 YTL ek ödeme yapmak durumunda kalarak toplam 78 bin 496 YTL ödemesi gerektiği anlaşıldı.AKP’nin genel merkez binasının su faturalarının dökümü

BORCU 5 MİLYAR YTL'Yİ AŞTI
Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları EGO ve ASKİ’nin, Hazine Müsteşarlığı’na 4 milyar 491 milyon YTL, BOTAŞ’a ise yaklaşık 700 milyon YTL borcu bulunuyor. Hazine’nin yerel yönetimlerden alacağı borç stokunun yüzde 50.53’ünü de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borçları oluşturuyor. Hazine’ye, Büyükşehir Belediyesi’nin 2 milyar 423 milyon YTL, EGO’nun ise 1 milyar 381 milyon YTL borcu bulunurken; AKP’ye “su faturası kıyağı” yapan ASKİ’nin ise 255.8 milyon YTL borcu bulunuyor. Bu borçlar vadesi geçtiği halde ödenmiyor.

Milliyet

ensonhaber