Fırtına minare devirdi


Lodos nedeniyle minare caminin üzerine devrildi.Sakarya'da etkili olan lodos fırtına nedeniyle merkeze bağlı Çaybaşı Beldesi'nde 17 Ağustos 1999'daki büyük depremde hasar görmeyen caminin minaresi yıkıldı.
Caminin üzerine devrilen minareyi kaldırmak için belde sakinleri seferber oldu.

Dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli lodos, bölgede yaşamı olumsuz etkiledi. Adapazarı kent merkezinde ağaçları kökünden söken lodos fırtınası, merkeze bağlı Çaybaşı Beldesi'nde bulunan Selvili Camii'nin ahşap minaresini de devirdi.
Caminin çatısı üzerine düşen minareyi kaldırmak için köylüler sefer oldu. Caminin imamı Abdurrahman Karyağıdı, ikindi namazının ardından minarenin devrildiğini belirterek, “Arkadaşım görüp bana söyledi.

Çatının üzerine düştüğü için can kaybı ya da yaralanma olmadı. Caminin içerisinde bir hasar yok. Sadece çatının kiremitleri kırıldı. Minareyi imece usulüyle kaldıracağız. Minarenin yapımında hayırseverlerden destek bekliyoruz. Ayrıca bu minare 1967'deki depremde yıkılan minarenin yerine yapıldı. 1999'daki büyük felakette hasar görmemişti. Ancak bu da lodos da yıkıldı” diye konuştu.

Belde sakinleri, yıkılan minareyi kaldırmak için sefer oldu. (hürriyet)

ensonhaber