60 müteahhit gözaltında


Kamu ihalesine fesat karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alındılarDiyarbakır başta olmak üzere birçok ilde "Kamu ihalelerine fesat karıştırdıkları" iddia edilen 60 müteahhit hakkında "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak" suçlamasıyla Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
Kamu ihalelerinde yolsuzluk yapıldığına ilişkin ihbar üzerine Diyarbakır'da 11 ay önce başlatılan soruşturma, İstanbul, Konya, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Şanlıurfa, Şırnak ve Batman'a uzandı. Son 3 yılda faaliyet gösteren bir grup müteahhidin, "Çıkar amaçlı organize suç örgütü" kurduğu, anlaşma, tehdit ve şantajla ihaleleri istedikleri gibi yönlendirdikleri saptandı.
Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada 4'ü tutuklu 60 sanığın yargılanmasına 28 Kasım'da başlanacak. Haklarında
25 yıla kadar hapis cezası istenen 4'ü tutuklu 60 sanık arasında eski milletvekili ve belediye başkanlarının yakınları da bulunuyor. Sanıklar hakkında hazırlanan 138 sayfalık iddianamede bazı ihalelerle ilgili önemli bilgiler bulunuyor. (İHA)

ensonhaber