+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Aleviler neden Kemalist?

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Aleviler neden Kemalist? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  BenCe yeMeZz xD
  Mesajlar
  7.479
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  104956763

  Tanımlı Aleviler neden Kemalist?

  Aleviler neden Kemalist?


  Aleviler takiye yapıyor.. Cemevlerinde Atatürk posterlerinin işi ne..  Alevilerin laiklik hassasiyeti kullanılıyor, Alevilerin meselesi hükümetlerle değil, rejimle. Cemevlerinde Atatürk posterlerinin işi ne..." Bu tespitler, araştırmacı-yazar Cafer Solgun'a ait. Solgun, Dersimli bir Alevi. Yüzleşme Derneği'nin de başkanı. 'Alevilerin Kemalizm'le İmtihanı' adlı bir kitap yazan Solgun, Aleviliğe içeriden bakıyor. 'Aleviler neden Kemalist?' sorusuna cevap arıyor.

  Solgun'a göre Alevilerin Kemalistliği takiye ile başladı; çünkü "Aleviler, kendilerine uygulanan baskının sorumlusu olan güce yaslanarak kendilerini yaşatma çabasına girdiler" Ancak bu durum zamanla içselleştirildi. Cafer Solgun, 28 Şubat döneminde Alevilerin bazı hassasiyetlerinin istismar edilerek onlara yeni bir rol biçildiğini söylüyor. Bu dönemde irticanın birinci tehdit olarak görülmeye başlandığına dikkat çeken Solgun, "Rejimin, laikliğin teminatı oldukları yönünde onlara bir rol atfedildi. Aleviler nezdinde yakın tarihte yaşanan bazı acı olayların da doğrudan etkisiyle Sünni çoğunluğa karşı temkinli, tereddütlü bir bakış açısı vardır. Bu ruh hali istismar edilmektedir." diyor.

  ALEVİLERİN SORUNU HÜKÜMETLE DEĞİL REJiMLE
  Alevilik son zamanlarda daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı. AK Parti'nin Alevi açılımı, Alevi örgütlerin çoğundan destek bulamasa da meseleyi gündeme taşıdı. İki hafta önce Ankara'da düzenlenen mitingde bir araya gelen Aleviler ilk kez taleplerini meydanlarda dile getirdiler. Hayykitap'tan çıkan "Alevilerin Kemalizm'le İmtihanı" isimli kitapta araştırmacı yazar Cafer Solgun, Alevileri Alevi kimliği üzerinde düşünmeye, kendi gerçekleriyle yüzleşmeye çağırıyor. 28 Şubatçıların Alevilere bir rol biçtiğini söyleyen Solgun, "Alevilere rejimin teminatı oldukları yönünde bir rol biçildi. Ama Alevilerin sorunları bu veya şu hükümetle değil, rejimledir." diyor.

  Alevilik meselesini Kemalizm'le birlikte ele alan bu çalışma nasıl ortaya çıktı?
  Ben teolog değilim. Bir Alevi tarihçisi olduğumu da söyleyemem. Fakat güncel politik durum içerisinde Alevilerin var olan durumu, görünümü ve Alevi toplumuna bazı çevrelerin roller atfediyor olmaları çok rahatsız edici bir şey. Türkiye'nin bir Alevi sorunu olduğuna inanıyorum. Bu sorunun bazı boyutlarını böyle bir başlık altında inceleme tercihinde bulundum. Yoksa Alevi meselesi ile ilgili çok sayıda kitap var. Fakat hiçbiri Alevilerin bugünkü durumunu ve gidişatını ele alma noktasından hareket eden çalışmalar değil. Alevilerin bu gidişat içerisindeki durumlarını ele alan, Alevi meselesine değişik yönleriyle ayna tutan böyle bir çalışma Türkiye'de ilk defa yapıldı diyebilirim. Bu çalışmanın bir karşılık gördüğünü de söyleyebilirim. Aleviler kendilerini sorgulamaya başladılar. Ben yazdığım için sorgulamaya başladılar demek istemiyorum.

  Alevilerin çoğu Kemalist'tir. Kendilerini Kemalist olarak tanımlıyorlar diyebilir miyiz?
  Çok sayıda Alevi kurumu var. Cemevi, cemevi ve kültür derneklerinin yöneticileri var. Bunların birçoğu Kemalist. Fakat Aleviler içerisinde kendisini ifade etme araçları çok daha sınırlı olan insanların canla başla Kemalist olmak gibi tercihleri olduğunu düşünmüyorum. Buna karşılık Alevi toplumu içerisinde de kayda değer bir çoğunluk kendisini Atatürkçü ya da Kemalist olarak tarif etmeyi tercih ediyor.

  İBADETHANEDE POLİTİK FİGÜR OLMAZ

  Kitapta Alevi derneklerinin çoğunun Atatürkçüler derneği gibi olduğunu söylüyorsunuz...
  Alevi derneklerinden ziyade cemevleri. Alevilerin ibadethane olarak gördüğü ve ibadethane olarak gidip geldiği bu mekânlarda kocaman Atatürk portrelerinin asılı olması çok çarpıktır. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk sonuç itibarıyla politik bir figür. Atatürk'ün resmini siz işyerinize, evinize asabilirsiniz. Fakat bir ibadethanede de bir politik figürün ne işi var? Cemevlerimizin maalesef neredeyse tamamında 12 imamı temsil eden resimlerin yanında Atatürk portresi var. Bu durum sadece benim açımdan değil, birçok Alevi açısından son derece rahatsız edici bir durumdur. Adeta "13. imam da Atatürk'tür" dercesine bu portrelerin olmasının kabul edilir bir tarafı yok. İkinci boyutu ise biraz daha somut bir nedendir. Atatürk döneminde Kürt Alevileri büyük acılar yaşamıştır. Bu uygulamaların sorumlusu bir sembol ismin sizin dua etmek, ibadet için gittiğiniz bir mekânda resimleriyle karşılaşırsanız ne hissedersiniz.

  Peki Alevi derneklerinin Kemalist çizgisini neyle açıklıyorsunuz?
  Bu, karmaşık gibi görünen bir meseledir. Ama bu çarpık sonucu anlamamıza yardımcı olabilecek birkaç kavram var. Bunlardan biri korkudur. Doğrudan ölüm, katliam, yok edilme korkusu. Bu korku nedeniyle zaman içerisinde Aleviler kendilerine uygulanan baskının sorumlusu olan, o sorumluyu sembolize eden güce yaslanarak kendilerini yaşatma çabasına girmek durumunda kaldılar. Örneğin kurucu parti CHP kayda değer bir oranda Aleviler tarafından desteklenmektedir. Yine Alevi camiası içerisinde orduya yönelik bir sempati olduğunu gözlemliyorum. Bu sempatinin temelinde de bu korku yatıyor. Bu, tipik bir takiyyedir.

  ALEVİLER TAKİYE YAPIYOR

  Aleviler Kemalistliğinde samimi değiller mi?
  Alevilerin Kemalistliği bir takiyedir. Daha doğrusu öyle başlamıştır. Bende sendenim kafama daha fazla sopa vurma dercesine bir ilişkiye girilmiştir. Buraya kadar anlaşılır diye düşünüyorum. Ama buradaki sorunun en önemli tarafı bir takiye olarak başlayan bu ilişkinin zaman içerisinde gerçeğe dönüşme temayülü göstermesidir. O takiyenin giderek içselleşmesi sonuç itibarıyla böylesine çarpık bir durum yarattı. Bu manipülasyon ve bu çarpıklığı yaratma konusunda Alevi camiası içerisinde de bazılarının bir misyoner gibi çalışmalarının hiçbir anlaşılır tarafı yoktur.

  Misyoner gibi çalışanlar kimlerdir?
  Kemalizm'i yaymaya çalışan; Cumhuriyet mitinglerinden Alevilerin darbe çağrısı yapılan mitinglerde boy göstermesi için canla başla çalışan kişilerdir. Alevilerin şeriat tehlikesine karşı darbe çağrısı yapılan etkinliklerde bulunmaları çok utanç verici bir şeydir.

  Ya şeriat tehlikesi meselesi?
  Şeriat tehlikesi meselesine gelecek olursak. Alevilerin rejimin teminatı oldukları, Atatürkçü oldukları, laik oldukları yönündeki temelsiz rol atfetme siyasetinin gündeme geldiği yıllar 90'lı yıllardır. Aynı yıllar irtica tehlikesinin birinci sıraya konulduğu yıllardır. Bunun dönüm noktası da 28 Şubat sürecidir. Bu konsepti sokaklarda dillendirecek kitlesel bir potansiyele ihtiyaç vardı. İşte bu mantıkla Aleviler keşfedildi. Rejimin teminatı oldukları yönünde onlara bir rol atfedildi. Türkiye'de bize dayatılan manada bir şeriat tehlikesi olduğuna ben inanmıyorum. Fakat Aleviler nezdinde yaşanan bazı acı olayların da doğrudan etkisiyle Sünni çoğunluğa karşı temkinli, tereddütlü bir bakış acısı vardır. Alevilerde de temkinlilik bu ruh hali istismar edilmektedir. Çünkü şeriatçılar iktidara gelirlerse ilk yapacakları şey Alevileri kesmektir şayiası Aleviler içinde yayılmaktadır. Alevilerin bu rolü oynamaları için istismar edilecek bir potansiyelleri vardır.

  Alevilerde bu tereddüdü doğuran; Çorum, Maraş, Sivas olayları mıdır?
  Alevi toplumunda anlatmaya çalıştığım türden bir ruh halinin olmasının en büyük nedenleri bu acılı olaylardır. Gelişen süreç içerisinde bu olayların kimler tarafından kimler kullanılarak ve ne amaçla tezgâhlandığı çok büyük oranda açığa çıkmış durumdadır. Türkiye toplumunun bütünlüğünü oluşturan çeşitlilik içerisinde birbirimize karşı konumlanmamızı isteyen karanlık güç odaklarının bu senaryolarını uygulamalarına zemin teşkil eden bazı önyargılarımız da vardır.

  Ankara'da Alevi mitingi düzenlendi. Bazı dernekler provokasyon endişesi ile mitingi eleştirerek, katılmadı. Siz nasıl görüyorsunuz?
  Alevilerin kendi kimlikleriyle ve talepleriyle Türkiye'nin gündemine girme çabalarını ben sağlıklı bir gelişme olarak görüyorum. Fakat bu noktada şunu da vurgulamak gerekir. Bu tür Alevi taleplerinin gündeme getirildiği etkinliklerin şu partiden yana şu partiye karşı gibi bir siyasi görünüm almasını doğru bulmuyorum. AKP bir iktidar partisidir. Eleştirilecektir. Fakat Alevilerin sorunu AKP ile beraber ortaya çıkmamıştır. Alevilerin sorunları şu veya bu siyasi partiyle değil, doğrudan rejimledir.

  Avrupa'daki bazı Alevi dernekleri Ali'siz Alevilik'i gündeme sokmaya çalışıyor...

  Alevilerin taleplerini daha fazla görmezden gelmeye devam edersek uç fikirler ya da uç hareketler boy göstermeye başlar. Belki de bugün taraftar bulamayan o görüşler taraftar bulmaya başlayacaktır. Avrupa'daki bazı Alevi dernekleri Alevilerin bir azınlık olarak kabul edilmesi yönünde çalışma yürütüyorlar. Çok acık söylemek gerekir; bu çaba ve çalışmanın en büyük amacı belki de yegâne amacı, o derneklerin milyonlarca Euro olarak ifade edilen fonlardan yararlanmasının mümkün hale gelmesidir. Alevi talepleri ne kadar normal karşılanırsa toplumsal önyargıları aşabilir ve gerçek manada kardeşlik bilincini yerleştirebilirsek bu tür marjinal çabalar etkisiz kalacaktır.

  Sorunun çözümü için atılacak en büyük adım ne olmalı sizce?
  Bu sürecin başlaması için Alevi toplumunun üzerinde ortaklaştığı taleplerin karşılanması gerekir. Diyanet İşleri'nin kaldırılması, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve zorunlu din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması gibi. Bunun yanı sıra Sivas ve Maraş katliamı ile ilgili dosyaların açılması, davanın yeniden görülmesi... Eğer devletin birimlerinin müdahil olduğu olaylar resmen kanıtlanırsa Alevi toplumundan özür dilenmesi... Elbette ki bunlar çok kolay gerçekleşecek şeyler değil.

  Zaman/Pazar

  ensonhaber

 2. #2
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374525

  Tanımlı Ce: Aleviler neden Kemalist?

  Bu konu uzun yıllardır Ülkemizin çözülemeyen sorunlarındandır birileri kendine durumdan vazife çıkarmak ve vatandaşların inanışlarından rant peşine düşmüştür. ortada olan bir şey yoktur ama rant büyüktür bu yüzdendirki Siyasi partiler hiç ayrım yapmadan 1950lerde nasıl ise 2008 de aynı politika üzerinde devam etmektedir. Bu yüzdende bir adım bile mesafe katetmeden olaylar sessizce susturulur öyleki belli bir zaman sonra tüm bu yapılanlar başka bir cenaha çekilir ve yeniden bir ikilem sorunu ortaya atılır sayın yazarın dediği gibi bir rejime isyan hiç olmamıştır. olmayacaktırda ancak rejimin siyasi iradesi kendini korumak ve iradesini güçlü tutmak için elinden geleni yapmaktadır. bunun örnekleri o kadar çokturki konuyu yazmaya kalksak sanırız bizim ömrümüz vefa eylemez o yüzden fazla uzatmaya gerek yok hangi iktidar gelirse gelsin belirli bir dönem sonra bu şekilde Alevi Sunni Kürt Türk Azınlıklar Ekümenlik gibi sıfatlar adı altında Ülkenin gerçek gündeminden vatandaşı uzaklaştırmak ve sorunlardan kaçmak için bu bahanelerin arkasına sığınmak artık bizim ülkemizde adet oldu.
  Bu yüzden yazılanlar yada anlatılanlar artık bir ilkokul çocuğunun bile inanmayacağı düzeye gelmesine rağmen elde edilecek RANTIN büyüklüğü karşısında her gün yeni ama etkili fikirlerle ortaya çıkmaktalar bunun neticesinde ise halkımız büyük sıkıntılar yaşamakta bunun tek çözümü ise öncelikle tarafsız ve Çağdaş ama bildiğimiz anlamda çağdaş eğitimle olacaktır bu yüzdende Asıl görev Öğretmenlere düşmekte Onlar bu siyasi ortamda hiç yere taraf olmadan eğitimci kimlikleri ile eğitim verecekler ve Bu eğitimleri sayesin de sorunların çözülmesini sağlayacaklar ama günümüzde taraf olmadan eğitim verecek Öğretmen sayısı ise bir elin parmaklarından biraz fazla olduğundan durum iç açıcı görünmemektedir. Öyleyse her ana babaya düen Evlatlarına gerçek ve Doğru bilgileri aktaracak ve onlara Önce Vatan Bayrak ve İnsan Sevgisini anlatacak gerisi sadece Kalemşörlerin kalemine rant sağlamakatan başka bir işe yaramayacaktır. haber için teşekkürler
  Mutluluklar sizinle olsun
  Saygılar

 3. #3
  Yönetici Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  9.632
  Blog Yazıları
  73
  Tecrübe Puanı
  107375024

  Tanımlı Ce: Aleviler neden Kemalist?

  bu konuda solenecek okadar çok şey var ki nesem .... paylaşım için teşşkürler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Aleviler: ETÖ'yü bize sor!
  By Kahramankentli in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-20-2011, 10:47
 2. Aleviler Ergenekon davasına müdahil oldu
  By nur yağmuru in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-10-2010, 21:46
 3. Kesintisiz Kaos Kemalist Generalleri Tasfiye İçindir
  By kurtreis in forum Kahve Molası
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-07-2010, 00:03
 4. Aleviler yine meydana İNİYOR
  By erhan1907 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-15-2008, 16:38
 5. Aleviler Tehlike Değil
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-16-2008, 15:40

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375